Ako prispôsobiť kŕmnu dávku v priebehu roka

Ako prispôsobiť kŕmnu dávku v priebehu roka

ROČNÉ OBDOBIE

Respektíve leto vs. zima. Vo všeobecnosti možno povedať, že havkáči, ktorí žijú v byte, mávajú vďaka skorého stmievaniu sa v zime trochu menej pohybu ako počas dlhých letných dní. A ak v takomto prípade ponecháte rovnakú kŕmnu dávku, váš štvornohý miláčik sa začne v oblasti bruška postupne zväčšovať...

Ak mášaj ty doma psíka, čo s tebou v zimných mesiacoch skôr leňoší v teple a prechádzky sú v podstate iba "čúracie", potom sa môže stať, že s menším výdajom energie ti chlpáč začne priberať. V tomto prípade treba trochu pozmeniť suroviny v jeho strave, čo ale neznamená kŕmiť menej, ale iba vyberať potravu, ktorá má menšiu kalorickú hodnotu - viac nájdeš v článku o BARFovaní v zime.

V lete je tým najdôležitejšímDOSTATOK TEKUTÍN  a hydratácia psíka kvôli prehriatiu organizmu. Jednoducho alfou a omegou je VODA. Ak chceš vedieť viac, ako si poradiť s letným psím menu a pitným režimom, prečítaj si článok od Jiřky.

Opačnou situáciou je prípad, keď sú chlpáči celoročne vonku na záhrade a potrebujú hromadu telesnej energie. Keď k tomu pridáte ešte bežné aktivity, doterajší príjem im už nemusí stačiť.

Chlpáčom, čo milujú lietať vonku, prechádzky zimnou prírodou a váľanie sa v snehu, treba naopak zvýšiť kalorický príjem v strave. To znamená obaliť ich zdravým tukom, ktorý ich bude v mrazivých mesiacoch zohrievať a dodávať im energiu. 

 • Preto sa v strave zamerať na výživnejšie druhy mäsa.
 • Pravidelne začleňuj do krmiva aj vnútornosti, ktoré sú bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály. Viac typov nájdeš v článku.

Vašu konkrétnu situáciu určite najlepšie poznáte vy sami. A teraz, keď už viete, že by ste potrebovali znížiť/zvýšiť kalorický príjem, poďme sa pozrieť na to, ako to urobiť prakticky.

BARF má tú obrovskú výhodu, že môžete kombinovať rôzne druhy mäsa spolu s prílohami. Nemusíte sa teda obmedzovať len na pridávanie/uberanie množstva mäsa, ale môžete lepšie nakombinovať pomer diétneho/tučnejšieho mäsa.

 • Medzi tučnejšie druhy patrí napríklad bravčové mäso. Vďaka vyššiemu obsahu výživných tukov je aj energeticky výdatnejšie, čo oceníte najmä u športujúcich psov alebo u tých s vyššou záťažou. Večera s obsahom bravčového mäsa im pomôže rýchlejšie načerpať novú energiu a byť tak 100% pripravený podávať tie najvyššie výkony. O ďalších výhodách bravčového mäsa si prečítaj na našom blogu.

 • Pri diéte sa odporúča zamerať viac na: 

  • hovädzie mäso. Diétne, chudé kúsky sa môžu pochváliť aj 3% obsahom tuku, vďaka čomu ho môžete bez obáv zaradiť do jedálneho lístka aj psom, ktorí momentálne nemajú až taký veľký výdaj energie, prípadne potrebujú nejaké to kilo zhodiť. Samozrejme má aj ďalšie výhody, pozri sa na článok

  • králičie mäso. Králičie mäso obsahuje len veľmi malé množstvo tuku a to ešte veľmi kvalitného. Preto je toto mäso vhodné na diétu pre obéznych psov, pretože okrem toho má aj nízky obsah cholesterolu a psom veľmi chutí! Na blogu si prečítaj, ako je na tom králičie mäso z pohľadu minerálov a vitamínov.

  • a z hydiny trebárs na kuracie a morčacie. Jednou z najväčších výhod hydiny je jeho jemnosť a ľahká stráviteľnosť. Vďaka nízkemu obsahu tukov je preto vhodná ako pre malé šteniatka, psích seniorov, ale aj psov s diétou, ktorí sa snažia nejaké to kilo zhodiť alebo chlpáčov po chorobe, prípadne so zažívacími problémami.


AKTIVITA ALEBO ŽIVOTNÉ SITUÁCIE

 • Leží váš pes celý deň na gauči? V tomto prípade treba trochu pozmeniť suroviny v jeho strave, čo ale neznamená kŕmiť menej, ale iba vyberať potravu, ktorá má menšiu kalorickú hodnotu. Viac sa dozviete v článku.

 • Sprevádza vás na celodenných horských túrach a regeneruje na agility cvičisku? U aktívneho psíka musíte rozlišovať dni, keď ho čaká fyzická záťaž, a na dni voľna iba s minimálnou záťažou. Nie je možné dať psíkov nálož surového mäsa pred výkonom v domnienke, že mu dáte dostatok bielkovín, aby mal z čoho čerpať energiu. To nie je cesta úplne dobrým smerom a môžete mu akurát spôsobiť zdravotné komplikácie. Tak nejako to funguje aj vo svete ľudí. Maratónec si tiež nedá pred výkonom steak. Svoje skúsenosti s kŕmením aktívnych psov ti spísala Jiřina.

 • Je to mladý nevybúrený pubertiak, alebo pes v strednom veku či dokonca dôchodca? Rozdiely v kŕmení v rôznych životných etapách riešime aj v ďalšom článku.
  • Rovnako ako u ľudských drobčekov, aj u šteniat je dôležitá pravidelnosť a menšie porcie. Šteniatka majú oveľa citlivejší tráviaci trakt a menší žalúdok, aj preto je vhodné nezabúdať ani na teplotu jedla, ktorá by sa mala pohybovať v bežných izbových hodnotách. Tak nie aby ste mäso vytiahli z chladničky a hneď podávali!

  • U starších psov postupne dochádza k spomaľovaniu metabolizmu a teda aj k väčším sklonom k priberaniu. Ak pes netrpí alergiami alebo zdravotnými problémami, môžete ho kŕmiť v podstate tak isto, ako bol zvyknutý doteraz. Drobné úpravy potom spočívajú najmä v podávaní ľahkých a dobre stráviteľných surovín. Postrážiť by ste si mali hlavne prísun bielkovín, ktoré sú pre psa s vekom stále horšie a horšie stráviteľné a zaistenie vyššieho prísunu minerálnych látok a vitamínov. 

 • Alebo je to samička v období brezivosti? Tu je dôležité navýšiť energetickú hodnotu krmiva pomocou na to vhodných komponentov v kŕmnej dávke. Nevyhnutný je aj prísun základných stavebných látok, ako sú bielkoviny, minerály a vitamíny.

Všetky tieto prípady si vyžadujú trošku špecifický prístup v kŕmení. Vezmite si z tohto článku každý z vás presne to, čo potrebujete a myslite hlavne na to, že jediný univerzálny recept na kŕmenie neexistuje. 🐶

 

Doporučené produkty

Copyright © 2022, Vetamix.sk Powered by