VÝHODY HYDINOVÉHO MÄSA

VÝHODY HYDINOVÉHO MÄSA

Dnes sa pozrieme na hydinu, ktorá predstavuje jednu z najobľúbenejších pochúťok väčšiny chlpáčov (aj naháčov).

Ľahko stráviteľné mäso

Jednou z najväčších výhod hydiny, kam patrí napríklad kuracie, kačacie, slepačie alebo morčacie mäso, je jeho jemnosť a ľahká stráviteľnosť.

Vďaka nízkemu obsahu tukov je preto vhodná ako pre malé šteniatka, psích seniorov, ale aj psov s diétou, ktorí sa snažia nejaké to kilo zhodiť alebo chlpáčov po chorobe, prípadne so zažívacími problémami.

No a práve so zažívacími problémami sa pravdepodobne z času na čas stretne väčšina psov. Stačí zjesť niečo nie úplne vhodné a je to… V takejto chvíli na základe vlastnej skúsenosti odporúčam práve kuracie mäso v kombinácii s ryžou. Takáto večera pomôže upokojiť zažívacie ústrojenstvo psa a čoskoro bude všetko v poriadku.

Vysoký obsah bielkovín, minerálov a vitamínov

Aj napriek svojej dobrej stráviteľnosti obsahuje domáce hydinové mäso vysoký podiel kvalitných bielkovín a kosti mávajú ideálny pomer vápnika a fosforu.

Okrem minerálnych látok (zinok, sodík, draslík) vyniká hydina aj obsahom vitamínov, zvlášť tých zo skupiny B6. Tá je potrebná na tvorbu červených krviniek, posilnenie imunity, ale najmä pre metabolizmus aminokyselín a sacharidov.

Vďaka kyseline linolovej tiež prispieva na znižovanie cholesterolu v krvi a udržovanie dobrého stavu tepien.

A to nie je všetko! :) Retinol, lykopén a beta-karotén okrem toho správne ovplyvňujú dobrý zrak.

Domáca vs kŕmna hydina

V tomto bode považujem za dôležité spomenúť kvalitu hydinového mäsa pre psov. Všetky vyššie uvedené benefity sa týkajú predovšetkým vyzretého domáceho mäsa, pričom kŕmny variant pre psov je na tom trochu inak.

Ten v úplnej väčšine pochádza z rýchlo vykŕmených kurčiat/brojlerov, ktorých mäso nie je vyzreté a nemá skoro žiadnu výživovú hodnotu. Všetko je bohužiaľ zase len o cene...

TIP: Vyzretosť mäsa si môžete skontrolovať sami jeho farbou - bude buď sivasté, alebo ružové až do červena (podľa druhu mäsa).

Pozor aj na mleté hydinové kŕmne zmesi, ktoré až z 90 % obsahujú nadrvené skelety. Vašim chlpáčom to nijako neublíži, ale treba myslieť na dostatočný prísun živín.

Porovnanie s hovädzím mäsom

Preto odporúčam zvoliť radšej hovädzie mäso, ktoré je aj na kŕmenie vždy dostatočne vyzreté a plné živín.

Na porovnanie:

1 kg  na hrubo mletého hovädzieho mäsa môže byť pre psa z hľadiska výživy na deň dostatočné (podľa hmotnosti), ale v prípade mletého kuracieho nemusí byť ani množstvo 3 – 4 kg dostatočné.

 Pozrite sa aj na ďalšie druhy mäsa, ktoré sme rozoberali minule:

 

Napísal Radek

IG - https://www.instagram.com/greenmind.cz/

Doporučené produkty

Copyright © 2021, Vetamix.sk Powered by