TENTO SPÔSOB LETA JE TAK TROCHU NEŠŤASTNÝ

TENTO SPÔSOB LETA JE TAK TROCHU NEŠŤASTNÝ

POZOR NA TERMOREGULÁCIU

Keď hovorím o problémoch, tak tým myslím termoreguláciu psíkov. To, akým spôsobom zaistiť, aby sa nám psík neprehrial. To, akým spôsobom zaistiť jeho komfort počas teplých či dokonca horúcich dní. Poznáme to napríklad z minulého roka, keď bolo v lete obdobie s extrémne horúcimi a suchými dňami. Obdobie, keď aj v tieni bol veľmi teplý vzduch a takmer všetky budovy boli prehriate od slniečka. Bolo to náročné aj pre nás a teraz si predstavte, že by ste na sebe mali mať po celú dobu ešte kožuch. Nechcem samozrejme hovoriť o tom, že to bolo náročné len pre psov. Väčšina zvierat sa s tým musela nejakým spôsobom vyrovnať. Ale ak máme nejaké zvieratko, tak nesieme určitú zodpovednosť za jeho zdravie a je našou povinnosťou mu zaistiť všetko, čo potrebuje.

MYSLITE NA HYDRATÁCIU

Najprv by som chcela hovoriť práve o hydratácii a fungovaní psíka počas letných dní. Ono to nie je príliš zložité. Alfou a omegou je – VODA. Keď si to rozdelíme na dve kategórie, tak psíci v bytoch a psíci v domoch so záhradou.

Ten druhý variant mi je bližší, pretože patrím do tejto kategórie. Ak máte možnosť nechávať psíka na záhrade, môžete zapojiť trochu viac fantázie, aby ste mu spestrili deň a zaistili, že mu nebude príliš teplo. Skúste počas dňa pozorovať, ako sa na záhrade otáča slniečko a kam práve vrhá tieň. Je zbytočné pripraviť psíkovi jedno “komfortné” miesto, kde bude mať v priebehu dopoludnia tieň, ale popoludní sa z neho stane rozpálená vyhňa. Vytvorte mu, ak je to možné, niekoľko miest, kde bude mať počas celého dňa vodu a tieň. Psík si potom sám vyberie, kam sa pôjde schovať a kde to bude pre neho pohodlné. Pre neho je dôležité, aby mal tú možnosť. Ja ešte robím to, že pod veľkú čerešňu, ktorú mám v záhrade, umiestnim menšiu plastovú vaničku naplnenú vodou a tú im nechám k dispozícii. Využijú ju na hranie alebo na kúpanie. Pod stromom je tieň prakticky stále, ale aj tak majú viacero miest, pretože sa môže stať, že chcú mať jedna od druhej pokoj a ležať oddelene. Ale ako som už písala, hydratácia je úplný základ. Kedykoľvek mám možnosť, tak vodu vymením za čerstvú a hlavne príjemne studenú. Misky na vodu čistím každý deň, pretože už po jednom horúcom dni sa môže stať, že sa na dne tvorí zelený zákal.

Ale ak máte psíka v byte a nemáte záhradu, tak aspoň sledujte, kam sa pes rád schováva a odpočíva a na tomto mieste mu pripravte komfortnú zónu. Dostatok studenej vody a ak je to vo vašich možnostiach, tak určite aj ochladzovač vzduchu, vetrák alebo ideálne klimatizáciu. Môže sa to zdať prehnané, ale opýtajte sa sami seba. Bolo by vám v kancelárii lepšie s vetrákom či s klimatizáciou a nejakou teplou vodou? Alebo by ste chceli mať dostatok studených nápojov a okolo seba chladnejší vzduch? Odpoveď je podľa mňa jasná. A odpoveď psa alebo psíkov? Rozmýšľajte. Ďalším dôležitým bodom je prechádzka vonku so psíkom. Vyhýbajte sa prosím rozpáleným miestam ako asfalt alebo betón. Choďte do parkov a lesov. Na miesta kde je voda, ako sú rieky, rybníky, jazerá a vždy majte so sebou nápoj, či už pre seba, tak aj pre vašich miláčikov. Pitný režim je DÔLEŽITÝ!!!

AKO NA LETNÉ PSIE MENU

Poďme sa ešte pozrieť na spôsob kŕmenia v období leta. Kŕmite stále rovnako alebo stravu upravujete, dávate menšie porcie alebo naopak väčšie? Ja osobne teda nijako zvlášť spôsob stravy nemením. Moje dievčatá sú aktívne, takže im musím zaistiť vždy vyváženú stravu s ohľadom na aktívne a pasívne dni. Chuť k jedlu majú stále rovnakú, ale to je dané práve tým, že majú dostatočné pohodlie a nie sú unavené teplom. Predsa len je lepšie dávať im jedlo v trochu neskorších hodinách, keď už nie je tak teplo. Keď pes trávi, tak sa trochu viac zahrieva, takže kŕmenie o 13 hodine v rozpálenom dni nie je úplne vhodné a môže sa stať, že pes nezje všetko, na čo by mal v ideálnom prípade chuť. Zároveň ak kŕmite surovým mäsom ako ja, tak myslite na to, že v horúcich dňoch dochádza k rýchlejšiemu skazeniu. Preto si časujte plán kŕmenia tak, aby nedochádzalo k dlhým odstupom medzi prípravou a samotným podávaním jedla. Nie je to zložité. Osobne sa ešte sústredím na to, aby pripravované pokrmy neboli suché. Je dobré pridávať do jedla trochu obyčajného vývaru. Ten im chutí a docielite to, že prijmú aj viac tekutiny. Hlavne ak majú v jedle napríklad cestoviny, tak to nie je suché a lepšie to dokážu zjesť. Ešte môžete obmedziť ťažko stráviteľné jedlá, ktoré psíci trávia dlhší čas. O tom som písala v minulých príspevkoch. No a vďaka tomu, že je leto a v záhradách nám rastú rôzne druhy ovocia a zeleniny, tak neváhajte ponúknuť vašim psíkom túto možnosť a ak budú chcieť, tak si trebárs dajú na olovrant jednu paradajku s dvomi jahodami. 😊 Osvieži a rozhodne im to neuškodí.

Napísala Jiřka

 

Doporučené produkty

Copyright © 2022, Vetamix.sk Powered by