AKO KŔMIŤ AKTÍVNEHO PSA

AKO KŔMIŤ AKTÍVNEHO PSA

Túto problematiku môžem rozobrať priamo na sebe a mojich psíkoch Corine a Hope. To sú, ako dobre viete, dve sibírske husky. Takže veľmi aktívni psíci, ktorým nevadí behať pol dňa po záhrade, potom niekoľko hodín v teréne a zvyšok dňa zase na záhrade. Stále sú veľmi mladé, a preto je treba udržať ich tempo, čo sa týka stravy a ďalších doplnkov kvôli ich dobrej kondícii aj vo vyššom veku. Ako starneme, tak aj my ľudia musíme brať určité doplnky stravy na podporu pohybového aparátu a ďalšie telu prospešné látky. U psíkov netreba čakať, pretože ich život uteká bohužiaľ o niečo rýchlejšie ako u nás ľudí. Okrem toho vám psík nepovie, s čím má práve problémy, a preto musíte byť obozretní a všímaví. Skrátka musíte mať psíka “prečítaného”.

Ak máte aktívneho psíka, musíte rozlišovať dni, keď ho čaká fyzická záťaž, a na dni voľna iba s minimálnou záťažou. Nie je možné dať psíkov nálož surového mäsa pred výkonom v domnienke, že mu dáte dostatok bielkovín, aby mal z čoho čerpať energiu. To nie je cesta úplne dobrým smerom a môžete mu akurát spôsobiť zdravotné komplikácie. Tak nejako to funguje aj vo svete ľudí. Maratónec si tiež nedá pred výkonom steak.

Dávajte pozor na to, aby pes pred výkonom nejedol aspoň dve hodiny a to isté platí aj po výkone. Ako som už spomínala, keď rozdelím dni na aktívne a pasívne, tak v tom aktívnom dni musia dostať ľahšiu a lepšie stráviteľnú potravu, naopak v dňoch odpočinku im môžem dopriať aj zverinu, pretože tá sa trávi oveľa dlhšie.

Začnime aktívnym dňom

Nemôžem povedať, že je v tom pravidelnosť. Moja práca je časovo náročná, a preto sa stane, že tri dni majú psíci voľno, a potom sú aktívni trebárs štyri dni za sebou. Niežeby som s nimi bola vonku celé štyri dni, ale každý deň doprajem im aj sebe fyzickú záťaž. Na toto vždy myslím dopredu, a preto im chystám ľahší jedálny lístok. Dbám na to, aby ich strava mohla byť dobre a rýchlo premenená na energiu. Preto vyberám napríklad kuracie mäso a hlavne sa nebojím sacharidov. Je to zdroj pohotovej energie. Môžem im dopriať aj viac tuku, ale samozrejme si dávam pozor na to, aby to boli tuky živočíšne. Tuky vôbec sú zdrojom dlhodobej energie, a preto keď sú aktívni niekoľko dní, je to ideálne, aby mali dosť síl. Trochu im uberiem vlákninu, takže nedostávajú klasickú porciu zeleniny a ovocia. Nesmiem ale zabudnúť na to, že keď som vonku a psi majú aktívnejšie obdobie, tak mám vždy so sebou malú porciu energie a to napríklad vo forme maškŕt, konkrétne hovädzích JERKY od Vetamixu. To im veľmi chutí a obsahuje vysoký podiel živočíšnych bielkovín. No a samozrejme myslím aj na prísun tekutín. Noste so sebou vodu pre psíkov. Dehydratácia môže nastať veľmi rýchlo obzvlášť v týchto teplých dňoch a s nastávajúcim letom to je pre nich veľmi dôležité.

Keď je voľno

V dňoch voľna im doprajem nejaké dobroty ako práve tá zverina. Obmedzím tuky v jedle a znížim sacharidy. Naopak im dávam viac vlákniny, aby ich baktérie v tráviacom trakte mohli veselo pracovať. Nezameriavajte sa iba na jeden druh vlákniny. Máme totiž rozpustné a nerozpustné. Obidve formy sú dôležité, preto vlákninu kombinujte. Ovocie so zeleninou a k tomu napríklad obilné šupky alebo otruby sú ideálnym riešením. Ale pozor na dávku, aby v jedle nebolo len toto.

Či už sme v dňoch voľna alebo  fyzickej záťaže, dávam im potravinové doplnky. Viem, že moji psíci veľa a radi behajú, preto náročnou časťou tela, čo sa týka námahy, budú kĺby a celkovo pohybový aparát. Preto som zvolila priamo doplnok VETAMIX – VITAMÍNY MOBILITA a ROBORAN BARF. Tieto doplnky im dávam jedenkrát denne. Stále však starostlivo pozorujem ich zdravotný aj fyzický stav a prípadne niečo upravím či doplním. Ak potrebujete pomôcť, môžete sa smelo obrátiť na kvalifikovaný tím VETAMIXU, vždy vám radi poradia. Na záver chcem povedať, že to nie je žiadna veda, ako psíka kŕmiť,  ale musíte pri tom vždy premýšľať. Získať nejaké informácie, ktoré potom vyskúšate a sami si ich podľa potrieb vašich psov upravíte. Pýtajte sa a vzdelávajte, pretože niekto to za psíkov urobiť musí.

Napísala Jiřina Gruberová

Doporučené produkty

Copyright © 2022, Vetamix.sk Powered by