Ako správne kŕmiť psa

Ako správne kŕmiť psa

 

Tráviace ústrojenstvo psa

Zaujímavosťou, ktorú je dobré si hneď na začiatku uvedomiť, je dĺžka tráviaceho ústrojenstva psa. Bude to krátke, sľubujem. 😊

Vďaka tomu, že je pomerne krátke, a to zhruba 5-násobok dĺžky tela, je dôležité vyberať čo najkvalitnejšie suroviny, z ktorých pes získa potrebné živiny. Žalúdok má tiež kyslejšie pH, vďaka čomu si psi poradia s väčšinou baktérií a parazitov, ktoré by pre človeka mohli byť nebezpečné a vďaka čomu môžu bez problémov jesť napríklad aj kosti.

Často sa v súvislosti so zmenou krmiva spomína odporúčanie postupného prechodu, a to z jedného jednoduchého dôvodu. Pes sa pri rýchlej zmene môže po...pokakať. Črevná mikroflóra sa dokáže novému krmivu celkom pružne prispôsobiť, ale môže to trvať niekedy až 14 dní.

Ako kŕmiť šteňa a ako seniora?

Kŕmenie zdravého psa v najlepších rokoch máme asi všetci zažité a nijako zvlášť nad ním nemusíme premýšľať. Ale keď si domov priveziete nové šteniatko (alebo dokonca budete vychovávať vlastný odchov) alebo váš kamarát zostarne, je vhodné tomu prispôsobiť aj kŕmne dávky.

Ako je to u šteniatka?

Rovnako ako u ľudských drobčekov, aj u šteniat je dôležitá pravidelnosť a menšie porcie. Šteniatka majú oveľa citlivejší tráviaci trakt a menší žalúdok, aj preto je vhodné nezabúdať ani na teplotu jedla, ktorá by sa mala pohybovať v bežných izbových hodnotách. Tak nie aby ste mäso vytiahli z chladničky a hneď podávali! 😊

Odporúčaný denný počet porcií je nasledovný:

  • Po odstavení šteniatka je vhodné dávku jedla rozdeliť do cca 4 až 5 menších porcií.
  • Zhruba po 6 mesiacoch sa potom odporúča znížiť počet porcií na 2 až 3 denne.

Na úvod musím hneď spomenúť ešte jednu dôležitú vec, ktorá súvisí s adaptáciou zažívacieho traktu na nové krmivo. Keď si priveziete šteniatko, podávajte mu aspoň niekoľko najbližších dní to isté, na čo bolo zvyknuté u chovateľa. Vyhnete sa tým zbytočným „nehodám“ a zaťažovaniu jeho organizmu. S väčšinou rozumných chovateľov sa dá dohodnúť dopredu na tom, čím budete chcieť psa kŕmiť a na čo ho má chovateľ navyknúť.

Na rozdiel od dospelých psov, šteniatka potrebujú viac bielkovín, energie a vápnika kvôli rastu a vývoju. Pozor ale na jednu vec, a to najmä pri väčších plemenách. Tie dospievajú dlhšie, než ich drobní kamaráti a vašou úlohou je zaistiť udržanie optimálnej rýchlosti rastu. Predstavte si situáciu, keby šteňa vyrástlo príliš rýchlo – zrazu by bol kvôli váhe vyvíjaný veľký tlak na kostru, ktorá v tom čase ešte nie je na taký nápor pripravená. Keby takýto stav trval dlhšiu dobu, mohlo by dôjsť k jej deformácii.

A presne preto BARFujem!

Dávajte si preto pozor na pomer vápnika a fosforu a ak si v tomto období nebudete úplne istí správnym vyvážením BARFu, pokojne môžete využiť kvalitné granuly, určené priamo pre šteniatka, v ktorých sú živiny zastúpené vo vhodnom pomere. Na druhú stranu, nie je to žiadna veda a každý, kto sa BARFovaniu nejaký čas venuje, vám určite poradí, ako na to.

 

S BARFom máte všetko pod kontrolou a môžete pružne reagovať na potrebu zmeny pomeru jednotlivých živín.

 

A keď sa tomu povenujete a niečo si o BARFe zistíte, pravdepodobne dôjdete k rovnakému výsledku ako ja. Vďaka tomu, že viem úplne presne, čo dávam mojim slečnám do misky, mám úplnú kontrolu nad prísunom jednotlivých živín. Na rozdiel od granúl tak môžem pružne reagovať a upravovať pomer presne podľa aktuálnej potreby. 

A o... o... o... o tom to je! 

Rozhodne sa nepovažujem za experta na BARFovanie, na to sa musím ešte veľa toho naučiť, ale plno fígľov som už pochytil. Ak by vás v súvislosti s tým niečo zaujímalo, napíšte mi do komentárov a ak dokážem odpovedať, veľmi rád vám poradím.

Čaká vaša sučka šteniatka? Doprajte jej len to najlepšie!

Potvrdenie gravidity je krásny okamih, ale aj začiatok mnohých zmien. Okrem postupného obmedzovania najrôznejších aktivít je treba upraviť aj dennú dávku krmiva. 

Gravidita u psov trvá približne 63 dní a zhruba do jej polovičky môžete sučku kŕmiť rovnakým spôsobom ako predtým. Potom je však potreba zamerať sa na vyšší prísun živín a doplňovanie ubúdajúcej energie. Ak ste zvyknutí kŕmiť 1x denne, zvážte v tomto období rozdelenie dennej dávky aspoň do dvoch porcií. 

Špecifikom je posledný týždeň, v ktorom sa odporúča znížiť kŕmne dávky a zároveň pomer vápnika a fosforu. Ich nadbytok by mohol byť pre sučku v krajnom prípade až tragický.

Dojčiaca sučka

Akonáhle sú šteniatka na svete, nastáva (teraz už pre dojčiacu) sučku ďalšie energeticky náročné obdobie. Preto je dobré myslieť na prípravu čo najlepšie stráviteľných a energeticky bohatých jedál. V prípade, že kŕmite granulami, sú na trhu špeciálne druhy priamo pre gravidné a dojčiace sučky. 

V priebehu dojčenia sa môže denná dávka sučky zvýšiť až na jej 2 – 3-násobok. Všeobecne sa odporúča dopriať jej „toľko, koľko potrebuje“, ale dávať pri tom veľký pozor na priberanie. K znižovaniu dávok sa pristupuje zhruba po 4 týždňoch a po veľmi malých krôčikoch tak, aby sa sučka mohla po odstavení šteniatok vrátiť k svojej obvyklej porcii. Základom je zdravý rozum. 😊 

Prísun čerstvej vody by mal byť samozrejmosťou pre akéhokoľvek psa v akomkoľvek veku a stave, u dojčiacich sučiek ešte o to viac. 

Psí dôchodcovia

U starších psov postupne dochádza k spomaľovaniu metabolizmu a teda aj k väčším sklonom k priberaniu. Ak pes netrpí alergiami alebo zdravotnými problémami, môžete ho kŕmiť v podstate tak isto, ako bol zvyknutý doteraz. Drobné úpravy potom spočívajú najmä v podávaní ľahkých a dobre stráviteľných surovín

Postrážiť by ste si mali hlavne prísun bielkovín, ktoré sú pre psa s vekom stále horšie a horšie stráviteľné a zaistenie vyššieho prísunu minerálnych látok a vitamínov. 

Pár tipov na záver

Kŕmiť v rovnakom čase alebo vždy v inú hodinu?

Psi majú radi pravidelnosť. Podporíte tým tvorbu tráviacich enzýmov a vstrebávanie potravy, čo je dôležité najmä u šteniat. Nemusíte ale mať obavy, keď sa niekedy nebudete stíhať vrátiť z prechádzky včas. Ja sa napríklad snažím kŕmiť približne okolo 18:30 – 20:00 a rozhodne sa nepozerám nervózne na hodinky, keď sme mimo toto časové okno.

Obzvlášť v lete sa mi často stáva, že sme so psami dlhšie vonku, na táboroch máme napríklad ešte po 20h tréning a je super, keď pes dokáže stále pracovať na 100 % a nekňučí nad prázdnou miskou, že už má mať pol hodinu po večeri.

Koľkokrát denne kŕmiť?

Niekto kŕmi 1x denne, niekto 2x. Ako som spomenul vyššie, vždy je dobré prihliadať na aktuálne potreby a stav psa, než si naslepo hodiť kocku a kŕmiť podľa toho. Odporúča sa rozdeliť dávku skôr na dve porcie a to najmä pri veľkých plemenách, ktoré sú náchylnejšie na torziu žalúdka. 

Ja osobne kŕmim svoje borderky 1x denne a to opäť z praktických dôvodov, pretože často skoro ráno vyrážame pozorovať východ slnka, behať, trénovať agilitu a pod. Keby som ich nakŕmil ráno, buď by som musel vstávať o 2 hodiny skôr alebo zhruba o rovnaký čas posunúť najbližšie aktivity.

Ale zase je vhodné rozhodnúť sa podľa konkrétneho psa. Vďaka tomu, že to mojim sučkám aj mne vyhovuje a nie je to žiadna otázka kompromisu s ohľadom na ich prospievanie, nemám momentálne nijakú potrebu frekvenciu kŕmenia meniť. Akonáhle by sa však u psa vyskytli nejaké problémy a zmena by pre neho bola lepšia, vaše pohodlie a raňajšie aktivity musia ísť vždy bokom.

Keď cez deň cvičíte s maškrtami, nezabudnite o ne znížiť večeru :)

Po kŕmení musí nasledovať POKOJ!

Minimálne hodinu ale radšej dlhšie. Po jedle sa nehádžu žiadne aporty, nebehá sa a už vôbec sa neskáče. Inak si koledujete o veľký problém, ktorý sa nazýva torzia žalúdka. Ak vám to nič nehovorí, niečo si o tom prečítajte alebo nájdite na googli, pretože bez rýchlej pomoci veterinára to môže mať tragické následky. Torzia sa môže samozrejme objaviť aj u psov, ktorí celý život poctivo dodržovali odpočinkový režim, ale značne sa tým riziko znižujete.


A teraz už len v skratke, aby z toho nebol román:

  • Má váš pes problémy s hltaním? Riešením môže byť rozdelenie dennej dávky do niekoľkých menších, v prípade kŕmenia granulami ich zaliať vodou alebo kúpiť protihltaciu misku.
  • Pes musí mať vždy prístup k čerstvej vode. Tu nie je čo riešiť, prístup k vode je alfou a omegou.
  • Cvičíte cez deň s maškrtami? Nezabudnite ich spotrebe prispôsobiť večeru.
  • Je váš pes prieberčivý a rozmaznaný? Keď nechce jesť a nejde o príznak zdravotného problému, len vás skúša, či mu večeru niečím nevylepšíte. Riešením je nechať psovi misku s jedlom max. 15 minút a ak to dovtedy nezje, tak jednoducho misku vezmite a ďalšie jedlo dostane zase až na druhý deň. Veľmi rýchlo sa naučí, že ak sa v tom bude babrať a ohrňovať nos, nemusí mať ani to. Alebo mu vybrané krmivo naozaj nechutí alebo má alergiu na nejakú jeho zložku... ale na to už musíte prísť vy sami. :)
  • Ako určiť dennú dávku? Môžete sa inšpirovať odporúčanou hodnotou od výrobcu, ale vždy berte ohľad na aktivitu a stav psa a podľa toho ju prispôsobte. Dávajte si pozor na obezitu, ktorá zaťažuje nielen kĺby a môže byť zárodkom neskorších problémov
  • Občas psovi siahnite do misky a niečo mu tam prihoďte. Ani neviete, koľkokrát som videl, že psi začnú divoko vrčať na svojich majiteľov, keď sa priblížia k „ich“ miske. Nie, naozaj to nie je žiadne ospravedlnenie, hoci sa to práve títo ľudia snažia obhájiť najviac. Už od malička učte psov, že im misku môžete kedykoľvek vziať, posunúť, siahnuť do nej atď. Ideálne je tam párkrát pridať nejakú mňamku, aby psi nemali pocit, že im to chcete zjesť.

Článok napísal Radek Vandra

 

Doporučené produkty

Copyright © 2022, Vetamix.sk Powered by