KŔMENIE SUČIEK V OBDOBÍ GRAVIDITY

KŔMENIE SUČIEK V OBDOBÍ GRAVIDITY

Venujte im preto pozornosť a prispôsobte čiastočne aj výživu vášho chlpáča.

V prvých týždňoch neprekrmujte

V prvých týždňoch gravidity rastie plod/plody veľmi pomaly, preto netreba nejakým výraznejším spôsobom zasahovať do súčasných stravovacích návykov, čo sa týka množstva a energetickej hodnoty krmiva. Dôraz sa kladie iba na to, sučku neprekrmovať.

Od 5. týždňa mierne navýšiť množstvo

Od 5. týždňa, čo je polovica gravidity, je vhodné začať postupne mierne navyšovať množstvo krmiva cca o 10 – 15 % týždenne až do konca trvania gravidity. V tomto období začína aj pomerne rýchly rast plodov, čo spôsobuje obmedzenú možnosť “roztiahnutia” žalúdka a odporúča sa preto rozdeliť dávku na viacero porcií, ktoré podávate počas dňa.

Dôležité je tiež navýšiť energetickú hodnotu krmiva pomocou na to vhodných komponentov v kŕmnej dávke. Nevyhnutný je aj prísun základných stavebných látok, ako sú bielkoviny, minerály a vitamíny.

V prípade zanedbania výživy sučky, vždy to bude v prvom rade na úkor jej zdravotného a telesného stavu, pretože plod si zákonite berie všetko od matky bez ohľadu na jej zdravie.

Sušinu a kosti výrazne obmedzte

V posledných dňoch pred pôrodom je vhodné obmedziť alebo vynechať z kŕmnej dávky tvrdé kosti, aby sme zamedzili zápche a iným problémom. V tejto fáze “prípravy na pôrod” sa tiež odporúča obmedziť príjem sušiny a energie v krmive asi na polovicu v porovnaní s druhou polovicou gravidity a znížiť množstvo ťažko stráviteľných zložiek v kŕmnej dávke.

Počas celého tohto obdobia sa snažte kŕmiť kvalitnými a zdravotne nezávadnými surovinami, ktoré nespôsobujú plynatosť a sú ľahko stráviteľné, ako napríklad:

Vhodné sú tiež kvalitné, za studena lisované oleje. Ideálny je lososový alebo konopný. Vyššiu spotrebu vápnika je v pokročilej fáze gravidity možné čiastočne nahradiť škrupinami vajec. Samozrejmý je tak isto prísun čistej vody na pitie.

 

Napísala Monika

IG - https://www.instagram.com/moncakk/

Doporučené produkty

Copyright © 2021, Vetamix.sk Powered by