VÝŽIVA SUČIEK PO PÔRODE A V OBDOBÍ DOJČENIA

VÝŽIVA SUČIEK PO PÔRODE A V OBDOBÍ DOJČENIA

Obdobie výživy po pôrode je pre samice veľmi náročné

V tomto období sú kladené snáď najväčšie požiadavky na živiny, minerály a vitamíny za celý jej život. V tomto životnom štádiu musí samica zaistiť dostatok živín (mlieka) na odchov svojho potomstva, jej telo sa postupne vracia späť do “normálu”, a hoci sa v tomto období počíta s určitou stratou hmotnosti a kondície zvieraťa, nemala by mať drastickejší ráz (úbytok váhy v období dojčenia by nemal prekročiť 10 % hmotnosti samice).

Množstvo a počet kŕmení je vhodné prispôsobiť počtu šteniat

Množstvo a počet kŕmnych dávok u sučky po pôrode je vhodné upraviť podľa počtu šteniatok. Niektorí chovatelia odporúčajú v tomto období poskytnúť samici stály prístup k jedlu, čo sa ale netýka sučiek s jedným šteniatkom. Ale určite vo svojom okolí poznáte samice s tendenciami naberať na váhe, u ktorých nie je takýto spôsob podávania krmiva úplne ideálny.

Všeobecné pravidlo uvádza:

  • 1. týždeň po pôrode by mala byť kŕmna dávka navýšená o 50 % oproti klasickej porcii krmiva,
  • od 2. týždňa o 100 % viac,
  • 3. týždeň 200 – 250 %.

Všetko samozrejme záleží na počte šteniatok a kondícii samice.

Zaraďte suroviny bohaté na kvalitné živočíšne bielkoviny

S vyšším počtom šteniat dochádza aj k navýšeniu potreby živín, ktoré je nutné samici dodať, aby bola zaistená adekvátna produkcia mlieka. Pretože pre správnu tvorbu a produkciu mlieka je pre organizmus rozhodujúci príjem dostatočného množstva proteínov obsiahnutých v kŕmnej dávke, môžeme do jedla zaradiť suroviny bohaté na kvalitné živočíšne bielkoviny, ako je napríklad hovädzie alebo jahňacie mäso.

Zvýšené nároky na kvalitné živiny a energetickú hodnotu krmiva netreba podceňovať. Zanedbanie môže spôsobiť, v dôsledku vyšších nárokov potomstva na energiu, zníženie produkcie mlieka, jeho stratu a horšie prírastky narodených šteniatok.

U početných vrhov sa počíta so skorším návykom na tuhú potravu

4. týždeň po pôrode nastáva u sučky vrchol laktácie (produkcie mlieka), nastáva teda obdobie vhodné na prikrmovanie šteniat, pretože v nasledujúcich dňoch (týždňoch) bude produkcia mlieka klesať a samotné dojčenie by nestačilo pokryť nároky na potrebné živiny u šteniat. Pri početných vrhoch sa samozrejme počíta so skorším návykom na tuhú potravu (vrátane podávania mliečnych náhrad už počas dojčenia).

V priebehu celého obdobia dojčenia dodávame vodu tzv. ad libitum (neobmedzene) a ak počas gravidity a v popôrodnom období barfujeme, je vhodné pridávať minerálne doplnky na zaistenie správneho množstva Ca a P v kŕmnej dávke.

Po odstavení šteniat potom pokračujeme pomalým znižovaním kŕmnej dávky až do doby, kým sa samica nedostane na pôvodnú hmotnosť pred graviditou.

Napísala Monika

IG https://www.instagram.com/moncakk/

 

 ▶️ Krmenie sučiek v období gravidity

Doporučené produkty

Copyright © 2021, Vetamix.sk Powered by