VNÚTORNOSTI ALEBO ČO SA NACHÁDZA VO VNÚTRI?

VNÚTORNOSTI ALEBO ČO SA NACHÁDZA VO VNÚTRI?

Dnes už patria vnútornosti neodmysliteľne k základnej zložke v kŕmnej dávke psa. Je pre ne charakteristický vysoký obsah minerálnych látok (z makroelementov je to napríklad vápnik a fosfor, mikroelementy tu zastupuje predovšetkým železo), vitamínov (skupiny B a vitamínov rozpustných v tukoch) a bielkovín. Rovnako ako pri svalovine, aj tu sa s obsahom antinutričných látok, teda “výživovo neprospešných”, stretávame (na rozdiel od rastlinnej zložky potravy) skôr výnimočne. Naopak vrásky pri dlhodobom kŕmení alebo nárazovo veľkom množstve vnútorností nám môže robiť prípadná hnačka, pretože ich veľká časť disponuje vyšším zastúpením tuku. Z ďalších možných problémov stoja za zmienku aj vedľajšie účinky vznikajúce pri kŕmení veľkým množstvom pečene napríklad u gravidných jedincov, viac nižšie.

PEČEŇ

Jedným z najhodnotnejších druhov vnútorností je určite pečeň vďaka vysokému zastúpeniu minerálov a vitamínov rozpustných v tukoch (A a D). Rovnako ako pri ostatných tučnejších zložkách potravy je vhodné postupné navykanie, pretože tak sa nedostaneme do situácie nepríjemného výskytu hnačiek u psov. Problém pri kŕmení väčším množstvom pečene môže nastať u gravidných samíc. V pečeni totiž dochádza ku kumulácii retinolu (teda vitamínu A), ktorý v prípade takýchto jedincov pri dlhodobom podávaní v nadbytočnom množstve môže spôsobovať až poruchy vo vývoji plodu. Najviac sa s hromadením tohto vitamínu stretneme napríklad v pečeni ľadových medveďov (až 50 mg A v 1 g) alebo napríklad tresky. Pretože sa ale nepredpokladá, že vášmu štvornohému miláčikovi naservírujete pečeň z ľadového medveďa, treba teoreticky opatrnosť dodržiavať iba pri vysokom dávkovaní napríklad hydinovej pečene gravidným samiciam. 

OBLIČKY

Obličky sú, rovnako ako pečeň, odpadný orgán. Okrem železa a vitamínu B obsahujú aj vitamín C. Ich tvar závisí od druhu zvieraťa, napríklad obličky dobytka majú laločnatý charakter, bravčové, ovčie a kozie tvar fazuliek a konské sú dokonca kombináciou tvaru srdca a fazule. V prípade všetkých odpadných orgánov ale platí, že z čím mladších zvierat pochádzajú, tým vhodnejšie by mali byť.

ŽALÚDKY

Do skupiny čistených a nečistených vnútorností patria žalúdky. Medzi najdostupnejšie patria hydinové. Rozdiel medzi čisteným/nečisteným druhom tvorí obsah krmiva, ktoré sa dostalo do žalúdka. V prípade nečistených hydinových žalúdkov, ktoré sú mimochodom výbornou diétnou vnútornosťou, sa tak môžeme napríklad stretnúť aj s drobnými časťami zrna či zvyškami peria.

DRŽKY

Medzi psami patria k obľúbeným vnútornostiam práve držky. Kým ich vyčistený variant ocenia skôr majitelia psov, pri nevyčistenej verzii zaplesá srdce snáď každému havkáčovi. Držky sú tvorené najčastejšie zo všetkých troch častí žalúdka (bachor, kniha, čepiec) dobytka. Ak nemáte citlivú povahu, zaujímavosťou pre vás môže byť jednotlivé rozlíšenie žalúdka, vďaka čomu zistíte, na ktorej časti si váš pes práve pochutnáva. Najväčšiu časť tvorí bachor, na sliznici ktorého môžeme rozoznať tzv. papily. Pre štruktúru čepca sú zase typické tzv. komôrky a kniha má (ne)prekvapujúco štruktúru pripomínajúcu knihu. Pretože pes je mäsožravec s pomerne krátkym tráviacim traktom (oproti bylinožravcom) neprispôsobeným na trávenie celulózy, z takto natrávenej potravy si jeho organizmus dokáže sám vziať aj určité živiny. Menšie množstvo tuku je vhodným základom pre jedálne lístky všetkých vekových aj hmotnostných kategórií.

JAZYK A SRDCE

Jazyk a srdce radíme medzi svalové orgány. Kým jazyk je sám o sebe tučnejší, u srdca sa obsah tuku mení podľa druhu zvieraťa, z ktorého pochádza. Orgány sú typické vyšším zastúpením minerálnych látok. V srdci okrem toho nájdeme aj stopy taurínu, ktorý je esenciálnou aminokyselinou pre mačky (je nutné ho dodávať v potrave).

VEMENO

Medzi ďalšie tučné vnútornosti patrí vemeno. Najčastejšie sa stretávame s hovädzím, výnimky ale môžu tvoriť aj vemená z iných druhov hospodárskych zvierat. Rovnako ako v srdci, aj tu nachádzame nepatrné množstvo aminokyseliny taurín. Pretože ide o mliekotvorny orgán, obsahuje aj zvyšky mlieka, s čím samozrejme súvisí zastúpenie vápnika.

SLEZINA

Z tučnejších vnútorností často používaných vo výžive psov stojí za zmienku určite aj slezina. Pre tento parenchymatózny orgán rôznej farby (u prežúvavcov a prasiat hnedočervené, u koní skôr do fialova) je typické vysoké zastúpenie železa a vitamínu A.

PĽÚCA

Výživovo menej hodnotné mäso predstavujú pľúca. Tento orgán hubovitej konzistencie teda nájde svoje uplatnenie pri redukčných (diétnych) kŕmnych dávkach.

Vnútorností, ktoré je možné použiť vo výžive psov a mačiek, je samozrejme veľké množstvo. Z tých menej často využívaných je to ešte napríklad mozoček alebo býčie žľazy (semenníky), ktoré tiež predstavujú pri správnej kulinárskej úprave výborný gastronomický zážitok aj vo výžive ľudí.

Copyright © 2020, Vetamix.sk Powered by