VERČA RADÍ: AKO BARFOVAŤ ŠTENIATKO

VERČA RADÍ: AKO BARFOVAŤ ŠTENIATKO

Nejde len o kus mäsa v miske

Barfovanie ale nie je len o tom, že psovi dáme kus mäsa. Denná kŕmna dávka by mala byť vyvážená.

Veľa majiteľov šteniatok váha, či začať barfovať hneď, alebo až keď bude psík trochu väčší, napríklad vo veku jedného roka. No samozrejme – to, čím šteniatko kŕmime, významne ovplyvňuje vývoj (nielen) jeho kostí a kĺbov.

Kŕmenie šteniatok mäsom má svoje pravidlá. Práve doma jedno takéto šteniatko mám a svojho Thea, austrálskeho ovčiaka, kŕmim od 8 týždňov mäsom. Rada by som sa s vami podelila o skúsenosti ako na BARF u šteniatka.

Naštudujte si čo najviac informácií

Na začiatku je dobré si naštudovať čo najviac informácií. Barfovať šteniatko by som totiž odporučila iba človeku, ktorý vie, o čom barfovanie je, a je si istý, že svojmu šteniatku môže dopriať všetko, čo potrebuje.

Ak si šteniatko priveziete od chovateľa, ktorý ich zvyká na mäso, máte vyhraté. Na BARF totiž môžete prejsť okamžite a dopriať ho šteniatku v plnej paráde. Len pozor na vnútornosti, o tých si povieme neskôr. Veľa chovateľov svoje odchovy učí aj na granule,  aj na mäso. Ak máte šteniatko od chovateľa, ktorý kŕmil iba granulami, nemusíte sa báť ani v tomto prípade začať barfovať.

Tráviaci systém psa je skvelý v tom, že je prirodzene prispôsobený na trávenie zložiek typických pre BARF a dokáže si skvele poradiť aj s kosťami.

Schopnosti tráviť kosti sa hovorí “ihlový efekt” – tráviaci systém psa je schopný si s kosťami bezpečne poradiť vďaka špeciálnym enzýmom, ktoré obaľujú kosti a okamžite ich rozkladajú. Ak psa dlhodobo kŕmime granulami, tento efekt nie je potrebný, preto sa vytráca. Ihlový efekt sa vytráca ale až po dlhšej dobe, keď pes neprijíma prirodzenú stravu.

Preto šteniatka môžeme na mäso navyknúť pomerne rýchlo. Ideálne je:

  • začať s mletým či kusovým mäsom
  • po týždni pridať kosti
  • až nakoniec pridať vnútornosti

Šteniatko má vyššie kalorické potreby

Šteniatko neustále rastie, vyvíja sa, preto sú jeho kalorické potreby oveľa vyššie ako u dospelého psa. Kým kŕmna dávka dospelého psa predstavuje 2 - 3 %  jeho váhy, u šteniatka by to malo byť 4 - 7 % z jeho aktuálnej váhy. Šteniatko treba pravidelne vážiť a podľa aktuálnej hmotnosti upravovať kŕmnu dávku.

Nezabúdajme na to, že každý pes je iný, niektorý potrebuje viac potravy a iný zase menej. Riaďte sa preto vždy radšej podľa svojho vlastného psa – ak sa vám bude zdať, že je vychudnutý, niečo ku kŕmnej dávke pridajte, v opačnom prípade zase trochu uberte. U šteniatok je veľmi dôležité kontrolovať ich váhu, pretože každé zbytočné kilo navyše zaťažuje kĺby.

Nezabúdajte na kosti

Dôraz pri kŕmení šteniatka mäsom treba dať aj na kosti. Kosti sú prirodzeným zdrojom vápnika, ktorý šteniatko potrebuje oveľa viac ako dospelý pes. Kým u dospelého psa by mali kosti tvoriť max. 20 % kŕmnej dávky, u šteniatka je to 30 %.

Ja som svojmu malému šteniatku vo veku od 8 do 12 týždňov kosti mlela. Dostával najmä kuracie krky, ktoré sú považované za najmäkšie kosti a sú teda pre šteniatko veľmi vhodné. Ďalšími mäkkými kosťami sú aj ostatné časti kurčaťa – skelety a krídla. Postupne je možné pridávať aj ďalšie druhy kostí. Pri barfovaní sú okrem kurčaťa obľúbené napríklad aj kačacie krky, kačacie chrbty, hovädzie rebrá, hovädzie špikové kosti a podobne.


Denná spotreba vápnika na 1 kg hmotnosti

  • dospelý pes - 50 mg
  • šteniatko - 100 – 150 mg
  • šteniatko v období rastu nových zubov - 200 mg

Dbajte na pestrosť stravy

Rovnako je dôležitá aj pestrosť stravy. Kŕmna dávka určite nemusí byť perfektne vyvážená v každej miske, ale mali by sme dodržiavať pravidlo, aby šteniatko dostalo všetko potrebné v rozmedzí asi 3 týždňov.

  1. Je dobré naučiť šteniatko na rôzne druhy mäsa, s ktorými sa môže v budúcnosti stretnúť. Nové druhy mäsa zaraďujeme vždy postupne, keby sa náhodou vyskytla intolerancia alebo alergia. Kŕmiť môžeme kuracím, hovädzím, bravčovým, kačacím, ďalej kozím, ovčím mäsom, zverinou aj rybami.
  2. Vnútornosti sú v BARFe dôležitým prvkom, pretože obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov.  Podávajte ich ale s rozumom, a to najmä preto, že pri väčšom množstve spôsobujú hnačku. Na jedálnom lístku by mali byť zastúpené asi z 10 %.
  3. Poslednou zložkou BARFu je ovocie a zelenina, ktoré by mali tvoriť asi 10 % dávky. Zo zeleniny je vhodná najmä mrkva, zeler, petržlen a listová zelenina. Z ovocia zase jablko, hruška, banán alebo lesné plody. Ovocie je bohaté na cukor, takže ho podávame menej. Aby šteniatko mohlo využiť a spracovať látky a vitamíny v ovocí a zelenine, treba narušiť ich štruktúru, inak by prešli tráviacim traktom tak, ako sú. Preto ich podávame ideálne namixované alebo nastrúhané.
  4. Kŕmnu dávku je možné obohatiť doplnkami, šteniatkam je dobré pridať napríklad prípravok na podporu správneho vývoja kĺbov a kostí. Veľmi obľúbený je Roboran, ktorý obsahuje “ všetky vitamíny a minerálne látky v takej kombinácii, aby vhodne doplnili živiny v surovom krmive”.

Napísala Veronika

IG - https://www.instagram.com/veronika_akimerlin/

Doporučené produkty

Copyright © 2022, Vetamix.sk Powered by