SO PSOM POD STAN

SO PSOM POD STAN

Kde kempovať

Skôr ako zapichnete kolíky do zeme, je treba vybrať vhodné miesto. Nie všade je totiž stanovanie povolené a okrem prvým ranných lúčov slnka by vás ráno mohla privítať aj pekne mastná pokuta. Podľa českých zákonov záleží trebárs aj na tom, či chcete stanovať a urobiť si vedľa oheň, iba stanovať alebo prespať „pod širákom“ v spacom vaku.

 • Národné parky, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, prírodné pamiatky – tam všade platí zákaz stanovania a kladenia ohňov, v prvých zónach aj zákaz bivakovania. Zjednodušene povedané, v najchránenejších oblastiach platia v tomto ohľade veľké (ale pochopiteľné) obmedzenia, v niektorých lokalitách ale môžete na jednu noc využiť tzv. núdzové nocovisko, kde si môžete postaviť aj stan.

 • Chránené krajinné oblasti – v CHKO je všeobecne zakázané táborenie a kladenie ohňov, ale u táborenia nie je úplne jasne definované, čo už je táborenie a čo prenocovanie (je táborenie už jedna noc pod stanom alebo až dve a viac? Alebo sa to rozlišuje zakladaním ohňa?). Ohľadom výkladu sa vedie niekoľko sporov a dohadov, ale akýmsi neoficiálnym, ustáleným pravidlom je, že ak si postavíte stan s pevným dnom, už je to väčšinou považované za táborenie. Naproti tomu bivakovanie (nocovanie pod širákom, pod celtou bez pevného dna, v hamake a bez zakladania ohňa) je mimo chránené plochy povolené. Právne ide o nocovanie a je povolené iba na jednu noc.

 • Lesy – veľmi podobné ako CHKO, táboriť nesmiete, prespať pod širákom áno.

 • Ostatné priestory – okrem vyššie uvedených miest nie je možnosť táborenia bližšie špecifikovaná, pozor si treba dať na súkromné pozemky, kde by ste správne mali mať súhlas vlastníka.

Vybavenie na stanovanie so psom

Keď už vieme, na ktorých miestach sa asi tak budeme môcť utáboriť, je na čase si zabaliť potrebné vybavenie. To je veľmi individuálne a záleží najmä na druhu vašej cesty, či idete do tábora, kde budete týždeň na jednom mieste, či si na výlete postavíte stan hneď pri aute alebo plánujete prechod hôr a každý gram navyše je pre vás záťaž. Ja sa vždy snažím jazdiť naľahko, ako sa len dá a brať si naozaj len tie veci, ktoré využijem a zbytočnosti nechávam doma.

Tu je pár tipov na veci, ktoré by sa vám mohli pri stanovaní so psom hodiť:

 • Veľký spací vak – čo má práve spací vak spoločné so psom? Neviem ako vy, ale akonáhle si ja vleziem do spacieho vaku, mojim borderkám hneď blikne v hlave kontrolka, že je treba sa do vaku čo najrýchlejšie dostať tiež. Tak preto. 😊

 • (Samonafukovacia) karimatka – pohodlie je na prvom mieste, ale ak máte staršieho psíka (prípade náchylného na prechladnutie), je fajn keď mu na nej urobíte peleštek. V noci býva chladno zvlášť odspodu, poznáte to.

 • Deka – tým sa dostávam hneď k ďalšej veci, ktorou je deka. Môže poslúžiť len ako lapač chlpov a špiny, ale aj ako izolant (pozri bod vyššie). A ak ju nevyužijem, môžem ňou prikryť osobné veci a jedlo v rohu stanu.

 • Uterák pre psa – ak ste pri rieke a váš pes bol tiež v minulom živote vydrou riečnou, je to nutnosť. A (nielen) na horách môže začať kedykoľvek pršať a veľa miesta nezaberie.

 • Skladacie misky – obzvlášť, ak sa chystáte na hike, určite so sebou nechcete ťahať veľkú plechovú misku. Odporúčam kúpiť si malé cestovné varianty, ktoré sú gumové a skladacie.

 • Kolík na priviazanie – keď si budete potrebovať odskočiť niekam bez psa a nevydržal by v stane bez toho, aby nevyrazil jeho stenou von, môžete sa porozhliadnuť po kolíku na priviazanie psíka, ktorý zapichnete do zeme, pripnete k nemu vôdzku a nemusíte sa báť demolácie stanu.

 • Prepravka – trochu upgrade predošlého bodu. Keď chcete, aby si pes poriadne oddýchol a v stane to kvôli tomuto prostrediu nezvláda, môžete mu do stanu či vedľa pripraviť jeho prepravku, ktorú dobre pozná.

 • Chladiaca podložka – keď bude fakt veľmi teplo a váš pes patrí medzi tých, ktorí ho úplne nevyhľadávajú, okrem rieky môže dobre poslúžiť aj chladiaca podložka, ktorú majú radi okrem psíkov už aj ich majitelia...

 • Svietiaci obojok – keď budete venčiť psa po tme a budete ho chcieť pustiť z vôdzky, krásne uvidíte, kde je, aj bez pátracej akcie s čelovkou.

 • Lampička/čelovka – bude sa hodiť a ak si myslíte, že ju nepotrebujete, počkajte, kým sa vám (alebo chlpáčovi) nezačne chcieť ísť na malú o druhej v noci 😊

 • Hračky/maškrty – ako zabaviť psíka? Preťahovačky, učenie nových trikov, prípadné zvykanie si na stan (ak to bude riešiť)...

 • Lekárnička – náhoda je blbec a kto je pripravený, nebýva prekvapený.

 • Pas/očkovací preukaz – skôr pre istotu, tých pár gramov navyše vás už nezabije 😊

 • Stan – naschvál uvádzam až na koniec. Je to dosť individuálne a nedá sa povedať, aký stan si máte kúpiť bez toho, aby som o vás a vašich úmysloch vedel viac. Zájdite si do obchodu, kde ich majú postavené a vystavené a kúpte si ten, ktorý bude najviac vyhovovať vašim nárokom.

Ako skĺbiť kempovanie a BARF?

Ak kŕmite BARFom, možno sa vám v hlave roja otázky, ako to len urobiť s tým mrazeným mäsom? Nosiť v batohu kus mäsa, pár kostí a prílohu je samozrejme blbosť.

Ja napríklad na všetkých cestách, pod stanom i s ubytovaním, využívam konzervy Vetamix. Keď nie je k dispozícii chladnička, logicky by sa vám čerstvé mäso rýchlo pokazilo. Konzervy majú podľa mňa obrovskú výhodu v tom, že sa na ich kvalite teplota okolia nijako nepodpíše.

Keď je čas večere, jednoducho vezmem jednu s králičím mäsom a kosťami (tú majú moje slečny teraz najradšej) a len im ju rozdelím do misiek. Žiadne zložité uskladňovanie, váženie a pod. Na tieto veci je čas doma, nie na výletoch! 😊

Pár tipov na záver

 • Pri stanovaní je vždy dôležitá ohľaduplnosť – či už k ostatným ľuďom v kempe alebo k okolitej prírode. Nemali by ste nechávať psov potulovať sa okolo cudzích stanov, preháňať srnky na lúke alebo vyhadzovať odpadky inam ako do košov. Keď sa budeme všetci riadiť tým, že by po našom odchode nikto nemal poznať, že sme tam v noci táborili, bude to úplne super.
 • Ak váš chlpáč zožerie všetko, čo uvidí, nezabudnite v stane dostatočne ukryť jedlo a maškrty. Inak sa môže stať, že tam nájdete len prázdne obaly. 😊
 • Vždy dbajte mimo kempy hlavne na bezpečie – maskovať stan uprostred oblasti, kde sa stanovať nesmie, vás môže síce ochrániť pred strážnikmi, ale už párkrát sa stalo, že si poľovníci vystrelili na „nejaký tmavý fľak v tme“, vraj srnku. Ale srnka to nebola... Takže pozor aj na takéto situácie, ktoré nie sú veľmi pravdepodobné a asi skôr dokáže pes vylúštiť sudoku, ale kvôli tomu, či vám to stojí za porušenie zákazu, by som to rád spomenul.

 

Myšlienka BARK (štekot)

 • Bag your pet´s waste (zbierajte výkaly po svojom psíkovi)
 • Always leash your pet (držte psa na vôdzke, ak nie je 100% ovládateľný)
 • Respect wildlife (rešpektujte prírodu – to vy ste tam na návšteve)
 • Know where you can go (niektoré obzvlášť chránené územia nemusia byť zatvorené na dôkaz moci, ale možno práve tam privádza na svet svoje mladé nejaký silne ohrozený druh zvierat, porušovanie týchto opatrení fakt nie je cool)

 

Napísal Radek Vandra

Doporučené produkty

Copyright © 2021, Vetamix.sk Powered by