PRÍPRAVA PSA NA VÝSTAVU - ČASŤ 1.

PRÍPRAVA PSA NA VÝSTAVU - ČASŤ 1.

Čo je cieľom výstavy psov

Cieľom je porovnať medzi sebou jednotlivých psíkov predovšetkým v rámci rovnakého plemena, odchovu alebo celej skupiny zvierat a vybrať medzi nimi tých, ktorí sú aktuálne v najlepšej výstavnej kondícii.

Počas výstavy psov skúsený znalec jednotlivých psích plemien posudzuje ich klady a zápory (exteriéru aj povahy) v kontexte so štandardom daného plemena a zadáva jedincom výslednú “známku” (hodnotenie), ktoré môže v budúcnosti poslúžiť na to, aby sa náš psí kamoš stal šampiónom v danej krajine.

Pred výstavou

Ako sa na takúto akciu pripraviť

Pretože úspešné absolvovanie výstavy predpísaného typu je veľmi často podmienkou na chovnú spôsobilosť jedincov, je dobré psíka na takúto akciu vopred pripraviť.

Už od šteniatka sa preto snažíme postupne nacvičovať základné pohyby, manipuláciu a situácie, ktoré môžu v bežnom živote nastať. Jednoducho povedané psíka socializujeme.

Výstava psov ale nie je len o bežných, každodenných úkonoch. V jednej chvíli sa totiž na pomerne malom priestore stretne veľké množstvo cudzích ľudí a psov, lákavých a často neznámych pachov a všetko “vyvrcholí” situáciou, keď úplne cudzia osoba (rozhodca) naruší psiu komfortnú zónu a požaduje po nás vecí, činností, s ktorými sa bežne nestretávame.

Základné činnosti, na ktoré by sme mali psíka ešte pred výstavou navyknúť:

1) Prehliadka chrupu

2) Prehmatávanie tela od cudzích osôb

3) U psov „prehliadka“ semenníkov

4) Ak vlastníme plemeno, u ktorého sa štandard udáva veľkosťou maximum alebo minimum, je vhodné psa naučiť aj meranie kohútikovej výšky – nie raz som sa stretla s jedincami, ktorí sa metra báli

5) V prípade malého plemena sa vám určite bude hodiť, ako ho naučíte stáť na stole – malé plemená sa často posudzujú v postoji na stole, na protišmykovej podložke.

Okrem samotnej manipulácie a postoja typického pre dané plemeno nám potom stačí natrénovať už len psa v pohybe. Pohyb trénujeme:

  • so psom vedľa našej ľavej nohy
  • v pokluse – najčastejšie sa behá do kruhu
  • proti smeru hodinových ručičiek
  • v rovine, tzv. tam (od rozhodcu) a späť (naspäť k nemu)  

Učte pozitívne a motivujte 

Všetky tieto základné návyky, ako v pohybe, tak aj v postoji, sa snažíme učiť pozitívne, hrou s nejakými dobrotami alebo hračkou, aby mal psík rovnakú radosť z dobre vykonanej práce ako vy. Nám sa napríklad pri nácviku osvedčilo používať menšie kusy maškŕt (čo najviac “voňavých”), ako sú napríklad bravčové črievka alebo saláma Mourek.

A čo vzhľad

Okrem správania sa, ktoré učíme psíka dostatočne dlho dopredu, nesmieme zabudnúť ani na jeho exteriér. Spôsob a dobu úpravy srsti volíme podľa daného plemena a jeho špecifikácie. Niektoré plemená musíme česať alebo kúpať už dlhšiu dobu pred výstavou, aby ich srsť dosiahla požadovanú kvalitu.

Všeobecne na kvalitu srsti prospieva aj napríklad užívanie vhodných doplnkov, či už v podobe vitamínových preparátov, alebo napríklad pridaním lososového oleja do krmiva. Nepriamo je možné kvalitu srsti pozitívne ovplyvniť napríklad aj zaradením kačacieho alebo rybieho mäsa do kŕmnej dávky.

V pokračovaní sa potom dočítate, ako to chodí na výstave.

 

Napísala Monika 

IG https://www.instagram.com/moncakk/

 

Doporučené produkty

Copyright © 2021, Vetamix.sk Powered by