Na čo sa najčastejšie pýtate - časť 2.

Na čo sa najčastejšie pýtate - časť 2.

OTÁZKA Č. 1 - Kedy a ako mám začať s BARFovaním šteniatka

Skôr než podáme prvé mäso svojmu šteniatku, je dobré si o barfovaní prečítať nejaké informácie, prípadne sa poradiť so zverolekárom.

Dôležité je vedieť, čo to barfovanie je a čo od toho ako majiteľ psa očakávate. Barfovanie totiž nie je len o tom, dať psovi do misky surové mäso. Nie je to rovnaké, ako keď nasypete do misky granule a necháte psíka papať. Je to trochu zložitejší proces, na druhú stranu ale psík dostáva to najlepšie, čo môže mať.

Ak ste teda zhodnotili všetky za a proti a máte šteniatko, s ktorým chcete Barfovať, tak jedným z dôležitých aspektov je nemiešať granule a mäso dohromady. Majú totiž veľmi odlišný čas trávenia, a to môže spôsobiť psíkovi zažívacie problémy. Všeobecne sa udáva doba 4 týždne, v priebehu ktorých by si šteniatko malo zvyknúť na novú stravu.

  • Počas prvých dvoch týždňov ho kŕmte iba ľahším druhom mäsa, ako je napríklad kuracie, morčacie, prípadne ryby. Čo sa týka príloh, dávajte iba jeden druh. Psíka vždy pozorujte a kontrolujte aj to, ako reaguje jeho trávenie.
  • Ak sa nevyskytnú žiadne problémy, tak v treťom týždni zaraďte mäso tučnejšie a kuracie kosti.
  • Ak aj potom bude všetko v poriadku, tak od štvrtého týždňa môžete prejsť na plné barfovanie, tzn. Všetky druhy mäsa, vnútornosti, ovocie, zeleninu aj prílohy.

Samozrejme ešte nejaký čas pozorujte trávenie psíka, ale všetko by malo byť v poriadku. Určite môžete šteniatku kúpiť vo Vetamixe niektorú skvelú konzervu alebo salámu. Ponuka je naozaj široká.

OTÁZKA Č. 2 - Môžem BARFovat aj na dovolenke

Ak plánujete dovolenku s psíkom, tak je okrem iného dobré plánovať aj jeho stravovanie. Ak nebudete mať so sebou chladničku alebo mrazničku, dobrou alternatívou sú konzervy.

Na stránkach Vetamixu nájdete veľký výber, preto môžete pripraviť pre vášho kamaráta rôzne druhy konzerv na každý deň.

Asi by som odporúčala konzervy do jedálneho lístka občas zaradiť, aby si na ne psík zvykol. Ak by bol iba na mäse a potom zrazu dostal v cudzom prostredí niečo, čo predtým nikdy nemal, mohlo by sa stať, že sa toho ani nedotkne alebo ho potrápi jeho trávenie, čo vám všetkým môže pekne pokaziť dovolenku.

Konzervy sa dobre skladujú a nevyžadujú chladničku ani mrazničku.

OTÁZKA Č. 3 - Mám pridávať vitamíny a doplnky stravy

Asi viete, že bez vitamínov a doplnkov stravy sa ľudia neobídu a to isté platí aj u psíkov.

Každý z nás chce určite mať zdravého psíka, preto je vhodné nad tým premýšľať. Ak teda plánujete podávať vitamíny alebo iné doplnky stravy, tak by ste mali vedieť, prečo ich chcete podávať a či psík naozaj potrebuje konkrétny druh doplnkov.

Rozhodne neodporúčam miešať veľké množstvo vitamínov s tým, že čím viac, tým lepšie. Sú vitamíny, ktoré medzi sebou navzájom kolidujú. Preto voľte radšej jeden, alebo dva druhy a po skonzumovaní celej dávky nechajte telo psa zregenerovať.

Ak sú vaši psíci aktívni, tak zvoľte vitamíny a mobilitu. Dodržujte odporúčané denné dávkovanie a dávky neprekračujte. Tiež nie je dobré vitamíny podávať iba občas, len keď má psík napríklad pred výkonom alebo bezprostredne po ňom. To prakticky nemá žiadny význam. Vitamín totiž telom len prejde, ale žiadny význam nemá.

Vždy si dôkladne prečítajte informácie na obaloch, prípadne zase podávanie vitamínov konzultujte so zverolekárom.

 

OTÁZKA Č. 4 - Kedy a kam objednávky rozvážate

Čo sa týka objednávok a rozvážania, tak služby Vetamixu hodnotím veľmi kladne. Je to pre mňa veľmi pohodlné.

Na stránkach Vetamixu je vľavo hore odkaz na predajne a rozvozy. Po kliknutí na odkaz budete presmerovaní na mapu a tam po napísaní svojej adresy uvidíte, ktorý deň sa po vašom regióne bude pohybovať auto Vetamixu.

A je jedno, či bývate v Malackách alebo vo Svidníku. Vetamix si nájde cestu všade, kde je treba. Potom už len dostanete informáciu o čase doručenia vašej objednávky a ochotný šofér príde až pred váš dom.

A ak bude vaša objednávka nad 50 €, tam máte dopravu zadarmo.

OTÁZKA Č. 5 - Ako je to s BARFovaním mačičiek

Väčšina tém sa týka kŕmenia psíkov a všetkého okolo nich. Ako je to v prípade, že máte doma mačičku a chcete ju kŕmiť BARFom? Je to vôbec vhodné a dá sa to tiež s pomocou Vetamixu? Odpoveď je veľmi jednoduchá. ÁNO, je to možné.

Poďme sa na to pozrieť trochu podrobnejšie:

Orientačná odporúčaná dávka mäsa pre mačičku je cca 2 – 3 % jej telesnej hmotnosti. Teda priemerná mačka s hmotnosťou 5 kg by mala mať kŕmnu dávku približne 100 – 150 gramov.

Rozloženie kŕmnej dávky by malo byť nasledovné:

  • 80 % svalovina,
  • 10 % mäsité kosti, 
  • 10 % vnútornosti.

Mačky môžu jesť všetky druhy mäsa – králičie, morčacie, hovädzie, bravčové, kačacie. Buďte opatrní pri kŕmení rybami, pretože obsahujú enzým tiamináza, ktorý rozkladá vitamín B1. Nedostatok sa potom prejavuje ochorením srdca a mozgu. Podávajte preto ryby maximálne 1x týždenne.

Mačičky ale majú maškrtné jazýčky. Mäso musí byť vždy čerstvé a pri podávaní by malo mať izbovú teplotu.

Hlavne nezabudnite, že prílohy na jedálny lístok mačičiek nepatria.

Napísala Jiřka

IG - https://www.instagram.com/huskycorinahope/

Doporučené produkty

Copyright © 2022, Vetamix.sk Powered by