KŔMENIE V JESENNOM OBDOBÍ

KŔMENIE V JESENNOM OBDOBÍ

Upravujete stravu v súvislosti s ročným obdobím?

Začnime odpoveďou na prvú otázku. Niekto podáva psíkom stále rovnakú stravu bez ohľadu na to, či je leto a 30 stupňov alebo zima a mínus 30 stupňov Celzia. Bez ohľadu na to, či je psík aktívny alebo pasívny. Podľa môjho názoru to nie je dobre, pretože sa môže stať, že psík bude mať niekedy deficit a niekedy zase prebytok, čo sa týka výživových hodnôt. Inými slovami, niekedy dostane toľko, čo ani nedokáže spotrebovať a niekedy bude zase trpieť, pretože výdaj energie bol vyšší ako energetický príjem. Ja sa vždy snažím, aby Corina aj Hope dostali práve toľko, koľko dokážu spotrebovať a ich telo si nemuselo robiť zásoby v podobe ukladania tukov a s tým spojeným priberaním na váhe. Vďaka barfovaniu s Vetamixom viem a dokážem si odvodiť, čo a koľko im toho musím dať. Rozmýšľam nad tým, aký plán psíci majú a podľa toho im nastavím jedálny lístok. Viem, že určité druhy mäsa obsahujú viac či menej bielkovín, tukov a ďalších látok a potom je to už hračka dopriať im, čo potrebujú. A ako je to v kontexte s granulami? Ako zaistí niekto, kto podáva iba granule, aby mal psík viac bielkovín počas aktivity alebo aby mu doprial viac tukov či sacharidov? Alebo ich naopak ubral keď treba? V žiadnom prípade nechcem nejako znevažovať kŕmenie granulami, ale tým, že som prešla na barfovanie s Vetamixom, tak má teraz strava naozaj zmysel a ja vidím na mojich slečnách, že im to prospieva a sú v dokonalej kondícii a schopné vždy podať taký výkon, aký sa od nich očakáva. Takže na záver odpoveď na prvú otázku – ja osobne Corine a Hope jedálny lístok neustále upravujem, a premieta sa do toho zároveň aj ročné obdobie.

Zvyšujete podiel tukov v strave práve na konci leta, aby sa vám psíci na zimu pekne “obalili”?

V krátkosti k tukom. Nedostatok tukov sa prejaví v prvom rade na kvalite kože a srsti (suchá, šupinatá koža, hrubá srsť bez lesku), ďalej tiež znížením hmotnosti, poruchami reprodukcie, rastu apod. Na druhej strane ale aj nadbytok môže uškodiť (hnačka, obezita, akútna pankreatitída, nedostatok vitamínu E). Tuky sú hlavným zdrojom energie. Napomáhajú tiež absorpcii vitamínov A, D, K a E a majú priaznivý vplyv na reprodukčnú výkonnosť a správnu funkciu obličiek. Lipidy sú stavebnými prvkami bunečných stien, izolujú nervové vlákna, podieľajú sa na transporte živín atď. Ak plánujete zvyšovať podiel tukov v strave práve s nastávajúcou jeseňou, tak hlavne pomaly. Nedávajte naraz niekoľkonásobne väčšiu nálož tukov. Psík si na to musí zvykať postupne.

Uprednostňujete určité druhy mäsa v závislosti na ich výživových hodnotách?

Poďme teraz rozobrať otázku, čo sa týka mäsa. Rozhodne odporúčam striedať druhy mäsa. Samozrejme podľa toho, čo psík bude v daný deň robiť. V našom jedálnom lístku sa najviac striedajú dva druhy mäsa – kuracie a hovädzie. Na spestrenie majú aj ryby alebo zverinu, ale to im dávam v porovnaní s kuracím a hovädzím v menšej miere a väčšinou v dňoch úplného voľna.

Hovädzie mäso obsahuje plnohodnotné bielkoviny, a to okolo 20 %. Zároveň obsahuje menej tuku. Samozrejme sa to líši podľa časti, druhu a veku zvieraťa. Hovädzie mäso obsahuje napríklad tieto látky: bielkoviny, tuky, železo, selén, vitamíny B, C, A. Tento druh mäsa radíme medzi veľmi hodnotné druhy, pretože má vysoký obsah bielkovín, ale aj esenciálnych aminokyselín a veľké množstvo železa. Zároveň si ale dávajte pozor na to, že ak budete dlhšiu dobu podávať čistú hovädziu svalovinu, tak môže dôjsť k odvápneniu organizmu psa. Potom odporúčam pridávať do stravy chrupavky alebo mäsité kosti.

Kuracie mäso je diétne a ľahko stráviteľné s veľmi nízkym obsahom tukov. Kuracie mäso má význam v barfovaní v podobe mäsitých kostí, ako sú krky, krídla, skelety. Hlavne u mladých psov je to dôležitá zložka v potrave.

Ako som už uviedla,  tak druhy mäsa samozrejme striedam, ale počas letných mesiacov sa snažím kŕmiť ľahšou stravou, takže kuracieho mäsa je naozaj o niečo viac. To je dané tým, že husky sú pri vyšších teplotách vonku lenivejšie ako v chladnejšom období. Teraz môžem plynule prejsť na kŕmenie s väčším množstvom hovädzieho mäsa. Barfovanie s Vetamixom má jednoducho výhodu v tom, že ak chcete vášmu psíkovi dať to najlepšie, tak mu môžete vymyslieť jedálny lístok na mieru a ten mu v priebehu celého roka alebo podľa jeho aktivít upravovať. Vetamix totiž ponúka veľkú škálu druhov mäsa a každý si vyberie, čo potrebuje.

My budeme teraz na jeseň brať von kolobežku a často budú ťahať a behať aj niekoľko kilometrov, keď budem mať voľný deň. Preto im upravím jedálny lístok tak, aby energeticky netrpeli a mali všetko, čo naozaj potrebujú.

Napísala Jiřka

Doporučené produkty

Copyright © 2020, Vetamix.sk Powered by