KEĎ MÁŠ DOMA VIAC PSOV

KEĎ MÁŠ DOMA VIAC PSOV

V tomto článku sa zameriame na to, ako vyzerá život s viac než jedným psíkom. Ako sa o nich starať, ako ich kŕmiť, cvičiť. Skrátka súhrn vecí a úkonov, ktoré budete musieť podstúpiť, keď budete v psej svorke.

Uvedomte si, aká bude štruktúra svorky

Môžeme mať viac plemien a psíkov aktívnych, menej aktívnych, veľkých, malých, prípadne aj rôzne vekové skupiny. Nech tak alebo onak, prístup bude vždy individuálny s drobnou výnimkou, ak budete mať svorku tvorenú rovnakým plemenom a zhodným vekom. Ale pekne poporiadku.

Ak to prirovnám k sebe, tak o mne viete, že mám dve Husky slečny s vekovým rozmedzím iba dva mesiace. Psíci sú to aktívni, takže v tomto prípade máme rovnaké prechádzky a rovnakú fyzickú aktivitu.

Vždy sa snažím, aby energetický výdaj bol u oboch totožný. Podľa toho potom samozrejme pripravujem stravu. Buď majú psi voľno, alebo sú v záťaži. Zatiaľ sa nestalo, že by som jednu nechala doma vykonávala nejakú činnosť len s tou druhou. Bolo by mi ľúto tej, ktorá by zostala doma. Takže v tomto smere ťaháme za jeden koniec. To isté platí aj o výcviku. Vždy som chodila na cvičisko s obidvoma naraz. A psíci sú schopní učiť sa aj od seba navzájom a všeličo od seba odkukajú. 

Čím viac psíkov, tým viac sa musíte starať

Majte doma alebo pri dome vždy dostatočný prísun tekutín. Dvaja psi toho vypijú veľa a niekedy jednoducho nechcú čakať pri jednej miske, kým sa ten druhý napije. Preto vyberte viac miest, kde budú mať psi vždy pri miske voľno a nebudú vznikať konflikty pri čakaní.

Čo sa potravy týka, mali by mať jasne definované, kde bude ich miska a miesto, kde budú žrať. Naučia sa to a potom si nebudú navzájom liezť do misiek. Už pri čakaní na potravu budú vždy na svojom mieste. Toto konkrétne som ich učila do malička. A teraz, keď prídeme z prechádzky, tak si každá sadne k svojej miske a čakajú.

Kŕmim ich vždy tým istým. Ono je to vlastne aj pohodlnejšie. Majú rovnakú porciu mäsa, zeleniny, ovocia aj príloh. Druh mäsa volím podľa toho, aký náročný mali deň, prípadne čo ich ešte čaká. Doplnky stravy dávam obidvom rovnako.

Ďalšou dôležitou vecou, na ktorú nesmiete zabudnúť, je miesto na odpočinok, respektíve pelešteky. Niektoré psi to vnímajú dosť teritoriálne a chcú mať len to svoje miestečko a neznesú iného psíka. To ale vypozorujete v krátkom čase a podľa toho im miesto prispôsobíte. V mojom prípade je to jedno, pretože sú schopné spať vedľa seba v jednom pelešteku, hoci má každá svoj vlastný.

Jednoduchšie to je s typovo podobnou svorkou

Ak iba premýšľate nad založením svorky, tak myslite na to, že je lepšie mať vekovo, povahovo, veľkosťou podobných psov. Často vám to niektoré úkony aspoň trochu uľahčí.

Zmiešaná svorka je komplikovanejšia v tom zmysle, že napríklad stravu nemôžete zjednotiť. Budete musieť vždy pripraviť potravu pre konkrétneho psíka. Ak by ste kŕmili všetkých rovnako bez ohľadu na energetický výdaj, vek, veľkosť plemena, tak sa určite stane, že niektorý psík bude mať nedostatočný príjem a niektorý zasa nadbytočný, čo by mohlo viesť časom aj k určitým zdravotným komplikáciám.

Posledným faktom sú aj peniaze. Počítajte s tým, že so svorkou budú výdavky násobené jej počtom. Rovnako ako návštevy zverolekára, očkovanie, čipovanie, registrácia psov. To všetko si musíte uvedomiť skôr ako si psíkov privediete domov. Ale ako som už povedala na začiatku. Odmenou bude niekoľkonásobná radosť z každého psíka

 

Napísala Jiřka

IG ▶️ https://www.instagram.com/huskycorinahope/

Doporučené produkty

Copyright © 2021, Vetamix.sk Powered by