FÁMA Č. 4: ZO ŠTVORNOHÉHO PRIATEĽA KRVILAČNOU BEŠTIOU

FÁMA Č. 4: ZO ŠTVORNOHÉHO PRIATEĽA KRVILAČNOU BEŠTIOU

Často sa aj teraz v 21. storočí stretávam s otázkou: “Ty kŕmiš surovým mäsom? A nemáš strach, že tvoj pes bude po ňom agresívny?” (Podotýkam, že mám francúzskeho buldoga.) Áno, možno sa to väčšine z vás bude zdať ako hlúpy vtip, ale opak je pravdou. Tento mýtus je spolu s “nebezpečnými kosťami a parazitmi z mäsa” jedným z najčastejších.

Pach krvi, chuť surového mäsa či praskanie surových kostí, to všetko znie ako zo zlého sna. Keď sa k tomu pridá predstava, že sa váš milovaný maznáčik, ktorý sa ešte donedávna s vami delil o jednu posteľ, premení na krvilačnú beštiu, máme slušný námet na horor, a tak niet divu, že sa problematiky neznalí jedinci uchyľujú k odsudzujúcim záverom. Ich pes potom pod záštitou strachu svojho pána o holý život nikdy nezažije radosť z misky plnej mäsa.

Poďme teda tento mýtus vyvrátiť. Pes, celý život kŕmený granulami, môže rovnako dobre roztrhať voľne pobiehajúcu sliepku, ako pes kŕmený mäsom. Tu predsa nejde o stravu daného jedinca. Na druhú stranu každý, kto si štvornohého kamoša obstará, by mal dbať na výber a hlavne na povahu plemena. Je jasné, že francúzskeho buldoga nijako zvlášť nezaujme ani holub na sídlisku, ani zajac na poli a keby náhodou aj, tak asi po 10 metroch snahy o niečo, čo vzdialene pripomína beh, to radšej vzdá. Lovecké pudy sú totiž u tohto spoločenského plemena fuč. Naopak stavač alebo beagle, aj granulami kŕmený, môže zajaca hnať na míle ďaleko a neprestane, kým ho nedostane. Rozdiel medzi buldogom a stavačom je zakorenený oveľa hlbšie a ďalej než v tom, čo mali ráno na raňajky. Ide o samotné plemeno – kým buldoček ako zástupca tzv. spoločenských plemien slúži človeku už mnoho rokov kvôli zábave a pohladeniu, stavač bol roky šľachtený na lov, a tak sa netreba čudovať, že každý z nich reaguje úplne inak.

 

A čo z toho plynie? V prvom rade vždy klaďte dôraz na výber rasy psa, vo výbere sa nikdy neunáhlite. Zvážte všetky možnosti, klady a zápory, aby ste potom vedeli, čo je pre vášho kamoša prirodzené a čo nie. A keď už si ho vyberiete, nemusíte sa vôbec báť dopriať mu misku plnú surového mäsa, rozhodne z neho budete mať šťastného psa tešiaceho sa na každé ďalšie kŕmenie. A ak má chuť vrhnúť sa na sliepku? Zájdite s ním radšej na cvičisko, než aby ste to riešili miskou granúl, ktorá aj tak nič nevyrieši. Cvičisko sa môže stať vaším spoločným koníčkom. A keď potom deň na cvičisku zakončíte miskou plnou lahodného mäsa, ručím vám za to, že vás bude váš pes milovať!

Napísala Markéta

Doporučené produkty

Copyright © 2020, Vetamix.sk Powered by