ČO NEPATRÍ DO MISKY

ČO NEPATRÍ DO MISKY

ČO JE NEVHODNÉ A ČO TOXICKÉ

Ja by som vypichla najmä tie potraviny, ktoré by psíci naozaj konzumovať nemali. Napríklad taký cesnak a cibuľu by som zaradila medzi menej vhodné potraviny a to hlavne preto, že sú veľmi ťažko stráviteľné. Nemali by sa teda podávať príliš často a keď už vám do misky nejakou náhodou zablúdia, tak rozhodne iba v malom množstve. Ono zase občas ani kúsok cesnaku neuškodí. Mnoho ľudí ho používa ako “prírodný” prostriedok na odčervenie. 

Ale medzi tie skutočne nebezpečné potraviny môžeme zaradiť varené kosti a akékoľvek ľudské jedlo s tukmi, soľou a korením. Patria sem ale aj rôzne cukrovinky vrátane čokolády. Pozor, čokoláda horká (kakao) je pre psa naozaj jedovatá. K zverolekárovi sa nemusíte ponáhľať kvôli mliečnej čokoláde, ktorá je zase plná cukru. Jedna kocôčka psa naozaj nezabije. Ani malého. Takže keď sa stane a pes sa k nej dostane a zožerie ju, “nič” sa nedeje. Ale ak váš psík zožerie väčšie množstvo tej horkej alebo na varenie, je nutné obrátiť sa okamžite na odborníka.

KŔMTE ICH TÝM NAJLEPŠÍM

Čo z toho vyplýva? Ak chcete svojim kamarátom skutočne dopriať, dajte im do misky napríklad nejakú dobrotu od Vetamixu. Trebárs ich rôzne BARF menu sú starostlivo kombinované balíčky z mäsa, zeleniny, ovocia a hypoalergénnych príloh, ktoré prospievajú zažívaniu a zdraviu chlpáčov.

A na záver ešte malá rekapitulácia, ak v tom náhodou máte hokej.  Čo nepatrí psej misky a prečo:

Varené kosti: Tie psíkovi naozaj nedávajte. Varené kosti môžu zapríčiniť skorú návštevu u veterinára. Varenie a pečenie spôsobí, že sú kosti veľmi krehké a ľahko sa pri hryzení roztrieštia a ich ostré časti môžu psovi spôsobiť vnútorné krvácanie.

Ľudské jedlo: Môže v žalúdku psa spôsobiť peknú “paseku”. Pes nie je zvyknutý na korenené jedlá a môže mu byť ťažko, dokonca to môže ohroziť aj jeho zdravie. Nakupujte pre psa suroviny v špecializovaných obchodoch.

Čokoláda: Malé množstvo pravdepodobne spôsobí psovi len nevoľnosť. Možno bude vracať a mať hnačku. Ale väčšie množstvo (vysokopercentnej čokolády) môže mať závažnejšie účinky. Teobromín môže vo veľkom množstve spôsobiť kŕče svalov, záchvaty, vnútorné krvácanie alebo dokonca infarkt srdca.

Cibuľa vo veľkom množstve môže taktiež uškodiť. Jednak spôsobuje nadúvanie, ale tiež ničí červené krvinky a môže vyvolať aj anémiu.

Cesnak vo veľkom množstve tiež ničí červené krvinky a môže spôsobiť chudokrvnosť.

Avokádo je pre psa dokonca prudko jedovaté. Obsahuje nebezpečnú látku persín, ktorá poškodzuje srdce, pľúca aj ostatné tkanivá.

Hrozno a sušené hrozienka by ste do psej misky dávať nemali. Už malá dávka môže spôsobiť vážne komplikácie a viesť k dáveniu, hnačke a poškodeniu obličiek.

Huby: Psi síce môžu ochutnať huby, ktoré sú jedlé aj pre ľudí, ale je zbytočné im ich dávať. Obsah prírodných toxínov, ktorý dokáže psie telo zvládnuť, je malý. Môžu spôsobiť kŕče, hnačku a dávenie. V extrémnom prípade bezvedomie a smrť.

 

Sepsala Míša

Copyright © 2020, Vetamix.sk Powered by