AKO ROZPOZNAŤ A RIEŠIŤ NADVÁHU ČI PODVÁHU MAČIEK

AKO  ROZPOZNAŤ A RIEŠIŤ NADVÁHU ČI PODVÁHU MAČIEK

Ideálna váha?

Niečo také je veľmi ťažké určiť. Myslím si, že neexistuje meradlo, podľa ktorého by sme vypočítali presne ideálnu váhu našej mačky. Každá mačka má totiž inú stavbu tela, iný pomer tuku a svalov, a preto sa nedá povedať, koľko presne by mala vážiť. Rovnako sa nedá jednoznačne povedať, akým spôsobom by mačička mala byť kŕmená, aby jej kondícia bola dlhodobo čo najlepšia.

Záleží aj na tom, aký veľký priestor má mačka na svoj pohyb. Ak by sme mali dve úplne rovnako kŕmené mačičky, z ktorých jedna by celý deň behala vonku a tá druhá celý deň strávila ležaním na gauči, je pochopiteľné, že ich kŕmne dávky by sa museli kvôli udržaniu zdravej váhy veľmi líšiť.

Ako zistíme, že je mačička obézna alebo naopak príliš chudá?

  1. V prvom rade si bruško s nadváhou nepleťme s bruškom povoleným. Mačičky aj kocúriky mávajú často po kastrácii povolené brušká, ale s ich výživovým stavom to nemá nič spoločné a pre nás majiteľov je to neovplyvniteľná vec. Toto sa môže prejaviť aj u mačiek pred kastráciou a je to dôsledok pôsobenia hormónov.
  2. Vtedy, keď ani pri veľkej snahe nenahmatáme mačke rebrá a chrbticu. Je to známka nadváhy či obezity. Rebrá by rozhodne nemali vystupovať, ale mali by byť dobre hmatateľné. Rovnako aj chrbtica.
  3. Mačička by mala mať viditeľný pás. Do akej miery, to záleží na plemene a na celkovej stavbe tela.

Nadváha aj podváha môžu mať rôzne príčiny

Hormonálne, psychické atď. Teraz by som sa ale rada zamerala na tie, ktoré nájdeme v strave:

Mačička sa prejedá

Ak kŕmite Barfom a jedálny lístok vašej mačky tvorí v prevažnej časti mäso, nemalo by byť veľmi ťažké určiť, ktoré druhy mäsa sú diétnejšie než iné. Pochopiteľne obéznej mačke, ktorá 20 hodín denne preleží, nebudeme servírovať bravčové mäso vo veľkých porciách.

Rovnako ako ľudské telo, aj to mačacie lepšie spracováva potravu, ak je rozdelená na menšie porcie. Preto by sme mačičke s diétou mali podávať čo možno najviac naozaj maličkých porcií. Čo sa týka druhov, volila by som králičiekuracie a rybie mäso. Obmedzila by som určite prílohy v podobe cestovín a naopak ich nahradila zeleninou.

Mačička nechce jesť a chudne

Ani táto situácia nie je jednoduchá. Doprajeme mačičke len to najlepšie, ale ona nám aj napriek tomu chudne. Tu by som nevylučovala možnosť, že príčinu nájdeme v psychike. Do jedálneho lístka by som zaradila produkty s väčším množstvom bielkovín a porcie by som pokojne trochu zväčšila. Ak by ani to nepomohlo, myslím, že by bola na mieste návšteva zverolekára a konzultácia o ďalšom postupe. Ak by mačka nebola ešte vykastrovaná, možno by bola riešením kastrácia. Po kastrácii mačička zvyčajne priberie a je to úplne normálne, ale je vhodné do tej doby jej váhu kontrolovať, aby zase nepribrala zbytočne veľa. Keď si všimnete veľký, nezdravý prírastok na váhe, treba zakročiť hneď. Mačky totiž tuk ťažko zhadzujú, preto čím skoršia reakcia, tým lepšie

Pohyb, pohyb a pohyb

Úplne chápem, že ak bývate v meste, mačičku von nepúšťate, aby sa jej niečo nestalo. Tiež neovplyvníme to, že náš byt nie je nafukovací a miesta často nie je príliš. V tomto prípade by sme ale mačičke mali dopriať pohyb aspoň nejakou hracou aktivitou. Z vlastnej skúsenosti by som odporúčala také pierka na šnúrke. Dobré je kúpiť aj vysoké škrabadlo a rozmiestniť naň hračky, aby to mačku motivovalo liezť pre ne. Mačičkám sa to páči a musím povedať, že si pri tom aj celkom slušne zabehajú. Moje mačičky sa naučili chodiť von na prechádzky s trakmi a je to super. Majú pohyb a zároveň je to pre ne zmena pri inak v podstate rutinnom živote v byte :).

Ako to býva aj u ľudí, každá mačička má dispozične danú inú telesnú kondíciu. Myslím si ale, že kvalitná strava plná mäsa je základ, ktorý potrebujú ako mačičky trpiace podváhou, tak aj tie s nadváhou. Prispôsobiť musíme len veľkosti porcie, počet porcií počas dňa a jednotlivé druhy mäsa. V jedálnom lístku mačky by sa ale v obidvoch prípadoch mal vyskytovať lososový olej, ktorý je zdrojom omega3 mastných kyselín, zvyšuje imunitu a napomáha lepšiemu tráveniu. Nebojte sa toho, že ide o mastný olej a že bude napomáhať priberaniu. Rozhodne nie pri odporúčanom dávkovaní. 

Sama viem, že nie je ľahké udržať telesnú kondíciu mačičiek v ideálnej rovnováhe. Ale verte mi, že s kvalitným jedálnym lístkom a pár radami to určite zvládnete.

 


Želám veľa šťastia a úspechov a budem sa tešiť nabudúce :)

Karolína

Doporučené produkty

Copyright © 2020, Vetamix.sk Powered by