AKO POUŽÍVAŤ V KŔMENÍ OLEJE

AKO POUŽÍVAŤ V KŔMENÍ OLEJE

*** NOT TRANSLATED ***

Druhy olejov

Oleje sa v základe delia na rastlinné a živočíšne. Vďaka tomu, že sa získavajú z rôznych zdrojov, majú aj rôzne benefity a každý je vhodný na niečo iné.

Vo všeobecnosti je ich veľkým prínosom dôležitosť pri vstrebávaní vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch a pri doplňovaní minerálnych látok.

Lososový olej

Hneď na úvod spomeniem asi najznámejší a najrozšírenejší olej medzi majiteľmi psíkov, ktorým je olej lososový.

Častým dôvodom, prečo ho ľudia začínajú zaraďovať do kŕmnej dávky, je jeho vplyv na kvalitu srsti a dobré vstrebávanie sa. Hlavne ak má pes srsť matnú, lámavú alebo podráždenú, je to vďaka vysokému obsahu omega 3 a 6 nenasýtených mastných kyselín dobrá voľba.

Pomáha aj s elimináciou lupín, pri niektorých alergiách, podporuje hojenie rán a zvyšuje imunitu.

Lososový olej je dôležitý aj pre vnútorné orgány a tkanivá, na výstavbu mozgovej štruktúry, sietnice oka a znižuje cholesterol v krvi. Ak máte doma psa, ktorý nechce jesť a je prieberčivý, môžete týmto olejom trochu zlepšiť chuť jedla.

Pestrecový olej

Môže sa stať, že pes bude mať odpor k rybám aj k ich aróme. Dobrou  alternatívou k “lososáku” je olej zo semienok pestreca mariánskeho, ktorý sa využíva na podporu funkcie pečene alebo napríklad pri detoxikácii organizmu.

Vďaka vysokému obsahu kyseliny linolovej tým podporíte aj imunitu, metabolizmus tukov alebo ďalších potrebných kyselín.

Brutnákový a pupalkový olej

Obidva sú zdrojom esenciálnej mastnej kyseliny gama-linolovej, ktorá je nutrične veľmi dôležitá. Medzi najväčšie výhody tohto oleja patrí zvyšovanie obranyschopnosti organizmu, obmedzovanie tvorby zápalov alebo zmiernenie alergických reakcií na živočíšne tuky.

Konopný olej

Konopný olej má trochu zelenkastú farbu a orieškovú chuť, vďaka čomu psom veľmi chutí. Získava sa zo semien konopy siatej a okrem už spomínaných omega 3 a 6 nenasýtených mastných kyselín podporuje imunitu, nervový systém, srdce a trávenie. Dávajte si pozor, aby bol olej vyrobený z povolených odrôd konopy, ktoré neobsahujú psychotropnú látku THC.

Ľanový olej

Pripravuje sa zo semien ľanu, bohatých na kyselinu linolovú a alfa-linolénovú, ktoré slúžia na tvorbu ďalších mastných surovín. Okrem zjavných vonkajších pozitív, ako je hydratácia a upokojenie kože, pôsobí ľanový olej aj na znižovanie cholesterolu, zlepšuje trávenie a posilňuje cievne steny. Je tiež dobrou voľbou vtedy, keď pes trpí nechutenstvom, prípadne zápchou.

Krilový olej

Tento olej pochádza z morských kôrovcov pancieroviek antarktických, ktoré sa vyskytujú len v čistých antarktických vodách. Je ľahko stráviteľný aj vďaka tomu, že neobsahuje žiadne ťažké kovy. Má vysoký obsah jódu, vitamínu D a najčastejšie sa používa na podporu imunitného a kardiovaskulárneho systému, výživu kĺbov alebo pri liečbe kožných problémov.

Oleje z morských rýb a rias

Predávajú sa ako jednodruhové aj viacdruhové a patria medzi oleje, ktoré by sme mali psíkom pravidelne pridávať do misky. U starších psíkov prispievajú k zníženiu tvorby zápalov a zlepšenie pohyblivosti kĺbov, všeobecne podporujú kardiovaskulárny systém, kosti, sietnicu a imunitu vôbec.

Kokosový tuk

Športujete so svojím psom? Ak má vysokú záťaž, kokosový tuk môže byť zdrojom rýchlej energie. Zároveň vďaka kyseline kaprylovej pôsobí ako prírodné antibiotikum a používa sa na liečbu kvasinkových infekcií.

Spracovanie olejov

Dva hlavné spôsoby spracovania olejov sú lisovanie za studena a rafinácia.

V prvom prípade sa olej lisuje bez vysokých teplôt a zostáva v ňom drvivá väčšina všetkých dôležitých látok. Neprichádza ani o prírodné aromatické látky, vďaka ktorým je pre psíkov chutnejší a voňavejší. Zvyčajne má olej aj vysoký obsah mastných kyselín, ktoré by sa úpravou pri vysokých teplotách zničili.

Má to ale aj druhú stránku, ktorou je malý objem získaného oleja. Vďaka tomu sú o niečo drahšie, ale podľa mňa sa ten cenový rozdiel rozhodne vyplatí a netreba o tom rozmýšľať. :)

Rafinované oleje sa získavajú pomocou vysokých teplôt a organických rozpúšťadiel.

V tomto procese bohužiaľ vzniká plno smradľavých alebo dokonca aj toxických látok, ktoré sa spolu s rozpúšťadlami odstraňujú z oleja práve rafináciou. Ale tým sa stráca aj väčšina látok, kvôli ktorým si olej kupujete. Máte tak v rukách v podstate čistý tuk, ktorý nemá so zdravotnými prínosmi skoro nič spoločné...

Ako dávkovať oleje

Zo začiatku sa držte odporúčaného dávkovania podľa výrobcu, neskôr môžete reagovať na aktuálnu situáciu psa a podľa toho dávku prispôsobujte. Je lepšie dávať ho menej, ako to prehnať. Potom sa vám chlpáč z toho akurát tak po… :)

Zistite si aj alergény, ktoré oleje obsahujú, a sledujte, či to psík zvládne alebo bude mať nejakú alergickú reakciu.

 

NAPÍSAL Radek

Copyright © 2020, Vetamix.sk Powered by