AKO MI ADOPCIA ZMENILA ŽIVOT - ČASŤ 3.

AKO MI ADOPCIA ZMENILA ŽIVOT - ČASŤ 3.

PRÍBEH TRETÍ - MERILYN

Bála sa úplne všetkého. Vystúpiť z auta, vojsť do domu, vyjsť zo záhrady na ulicu… Bála sa vziať si jedlo z ruky aj z misky, ak bol prítomný človek v akejkoľvek vzdialenosti. Nebolo možné sa rýchlo pohybovať alebo dvíhať ruky. Okamžite utekala.

Ľuďom sa od strachu vyhýbala

Bežnú psiu výbavu ako obojok nebolo možné používať niekoľko dní, ani ňou nijako manipulovať. Ľuďom sa vyhýbala so strachom a nedôverou. Nepoznala žiadne slová, nereagovala na pôvodné meno.

Výrazne z nej opadol stres v prítomnosti psov dočasnej tety. S nimi bola ochotná prekonať strach, urobiť pár krokov a oňuchať prostredie alebo vykonať potrebu. Čo dosť komplikovalo učenie sa hygienickým návykom pre život doma.

Merilyn nikdy nebola agresívna a vždy reagovala tak, že stuhla. Bežne sa nám stávalo, že si uprostred poľa alebo lesa po 300 metroch prechádzky sadla alebo ľahla. A spracovávala zážitky nazbierané na tom kúsku cesty. Do mesta, ani menšieho, nebolo vôbec možné chodiť asi prvé 3 mesiace.

Nebolo možné nechávať ju o samote, kvôli zdraviu aj psychike

Museli sme ale na veterinárne vyšetrenie. Je bežné, že takýto psi nemajú ani očkovací preukaz. Na návštevy som ju vždy nosila, pretože sotva vystúpila z auta. Absolvovala kastráciu (jej maternica bola v hroznom stave po toľkých šteniatkach) a dostala čip.

Po necelých 14 dňoch, keď už mala vonku stehy, sa objavil problém. Začala krvácať a nikto nám nedokázal povedať, o čo ide. Navštívili sme niekoľko veterinárnych ordinácií, kde za pár týždňov nebolo stále nič jasné. Ďalší stres a komplikácie predĺžili liečbu o niekoľko týždňov.

Medzitým sme pracovali na psychickej stránke. Prestala sa báť dočasnej tety, ktorej neustále šliapala na päty. Nebolo možné ju nechávať o samote kvôli zdraviu aj psychike.

Plakala a štekala hodiny v kuse, takže spolu trávili celé dni. Prestala sa báť obojka, naučila sa, že vôdzka jej neublíži. Rovnako ako sa Mery pomaly prispôsobovala novému životu, život dočasnej tety sa zasa prispôsoboval starostlivosti o krehkú Merilyn.

Prvá adopcia sa nevydarila

Od začiatku chodili na návštevy záujemcovia o adopciu. Merilyn. Vždy sa ale zľakli jej správania alebo ona ich :D

Jediný záujemca prichádzal pravidelne a mala možnosť ho spoznať počas 5 návštev. Všetko sa zdalo byť v poriadku, krásne fungovala na prechádzkach, pustila si k srdcu aj ďalších ľudí okrem tety. A tak na konci novembra odcestovala do nového domova. Druhý deň nasledoval šok.

Zvoní telefón: “Ospravedlňujem sa, Merilyn sa stratila.” Čo prosím? V tej chvíli sa zastavil svet. Nechápete, čo sa deje, prečo. Sučka sa stále cudzích ľudí bála. Bolo nereálne, aby sa k nejakému človeku dobrovoľne priblížila. Okamžite vypuklo pátranie, do ktorého sa zapojilo toľko ľudí! Desiatky správ a telefonátov nás naviedli na približné miesto, kde Merilyn videli. 

Dočasná teta si urobila trojhodinový výlet na miesto, kde sa zišla s ďalšími kolegami a priateľmi depozita. Všetci sme sa o Merilyn veľmi báli a priali sme si nájsť ju hlavne zdravú. Hľadanie netrvalo dlho a Merilyn sa vynorila z lesa. Keď spoznala tetu a hlavne známe auto, nastúpila  a čakala na odvoz “domov.”

Podmienky pre ďalších záujemcov sa sprísnili

Z adopcie bola vrátená, podmienky pre ďalších záujemcov sa ešte sprísnili. Mery oslávila Vianoce u dočasnej tety. Záujemcovia rýchlo strácali záujem, pretože starostlivosť o ňu bola náročnejšia po fyzickej aj psychickej stránke.

Čakala ju ďalšia operácia, pri ktorej bol odstránený hematóm na nohe, ktorý asi najskôr vznikol z otlaku, ktoré mala na všetkých nohách vďaka dovtedajšiemu životu vonku na hline. Zo zubov jej odstránili povlak a kameň, taktiež nazbieraný počas rokov nekvalitného stravovania. A na rtg bola odhalená dysplázia na jednom bedrovom kĺbe.

Netrvalo dlho a prišla jar, výmena a vypadávanie srsti a problémy s lupinami. Keď sme toto obdobie prekonali, Merilyn si pri bežnom pobehovaní na záhrade zvládla zlomiť prst na prednej labke. S tetou potom trávili čas na veterine 2x týždenne celé dva mesiace. Vyzeralo to, že takúto pohromu si domov nikto dobrovoľne nevezme.

V júni si tiež užila jeden slnečný deň na pláži v podobe fotenia a škrabkania na zadku od úžasných VIP hostí a manželov – Jarmily a Jozefa Hruskociovcov. Poznať ich asi budú najmä obyvatelia Plzne.

Nielen preto, že Pepík je divadelný herec a jeho manželka Jarmilka úžasná baletka. Manželia prišli na fotenie Merilyn podporiť v hľadaní nového domova. Fotografka Verča Svárovská urobila album s niekoľkými krásnymi fotografiami. Fotky boli potom nazdieľané na sociálnych sieťach s prosbou o pomoc pri hľadaní nového domova pre Merilyn.

Prešla obrovský kus cesty

Mery bola najprv adoptovaná virtuálne a stále čakala u dočasnej tety na skutočnú adopciu. Z tej virtuálnej sa po niekoľkých osobných zoznámeniach stala adopcia skutočná. A tak 11. 7. 2021 odcestovala do nového domova k úžasnej rodine, ktorá Merilyn sledovala od samého začiatku, ako sme ju prijali do nášho depozitu, a každý mesiac ju finančne podporovali.

Má všetko, čo si pre ňu teta priala: Trpezlivých pánov, psiu kamarátku a ako bonus rozumné a milé deti, ktoré ju budú rozmaznávať. Žije v domčeku, môže behať po záhrade a už navždy bude mať okolo seba ľudí, ktorí ju milujú.

Merilyn ušla obrovský kus cesty. Zo smutného odovzdaného uzlíčka nešťastia, ktorému slzili oči, sa stala zvedavá, hravá a sebavedomá slečna. Kiež by všetci psíci dostali príležitosť na takúto životnú zmenu.

Pokračovanie nabudúce...

NEKUPUJ, ADOPTUJ! CHLPÁČ TI TO MILIÓNKRÁT VRÁTI

Mrkni sa na FB https://www.facebook.com/psi.depozitum.Litvinov/

Copyright © 2022, Vetamix.sk Powered by