Ako kŕmiť kosťami

Ako kŕmiť kosťami

Kosti sú dôležitou súčasťou psieho jedálneho lístka

… teda ak je samozrejme kŕmený BARFom.☝️

Tráviace ústrojenstvo psa, ktorý je celý život kŕmený iba granulami, na kosti rozhodne nie je pripravené. Stráca napríklad tzv. ihlový efekt, teda schopnosť čriev pretočiť ostrý úlomok kosti tak, aby smeroval dopredu tým tupým koncom a nepoškodil stenu čriev.

  • Kosti sú dôležitým zdrojom najmä vápnika, fosforu, horčíka a zinku.
  • Okrem toho si chlpáči konzumáciou kostí posilňujú žuvacie svaly.
  • Konzumáciou kostí dochádza aj k prirodzenému čisteniu zubov.

Kedy nie, kedy áno a aké kosti?

Ak už máte doma hafana, ktorý je zvyknutý na BARF, môžeme mu postupne začať pridávať do misky aj surové kosti. Slovo surové si dvakrát podčiarknite, pretože sú na rozdiel od varených kostí mäkké a pružné. Naopak tepelne upravené kosti sa pri zlomení štiepia a vznikajú nebezpečné ostré hroty, ktoré môžu napáchať veľa škody.

Platí tu pravidlo zdravého sedliackeho rozumu. Ani kvôli jednej varenej kosti nemusíte hneď utekať na veterinu, váš štvornohý kamarát si s ňou pravdepodobne poradí. Len je naozaj zbytočné (a nezodpovedné) chodiť nešťastiu naproti a hrať ruskú ruletu. Až nabudúce dojete kurča, varené kosti radšej vyhoďte do koša, aj keď vás pes bude svojimi očami akokoľvek prosiť. 

Osobne pridáva, do misky kosti typu kuracie krídlakrky alebo kačacie hlavy, väčšie kosti nechávam dievčatám na obhrýzanie ako odmenu. V takomto prípade nikdy nenechajte psa bez dozoru a včas mu kosť zoberte. Pozor aj na obľúbené špikové kosti, ktoré sa rady zasekávajú v spodnej čeľusti.

Ak si zatiaľ na celé kosti netrúfate, môžete vyskúšať BARF balíčky, ktoré okrem mäsa a zeleniny obsahujú aj drvené kosti a u tých žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Rozdiel medzi liekom a jedom je v jeho množstve

A to nadnesene platí aj v prípade kostí. V primeranom dávkovaní sú pre psa v zásade nenahraditeľné, ale keby ste začali kŕmiť iba kosťami, bol by z toho problém. Nechcem vás ale zbytočne strašiť, ak si o tom niečo zistíte či prečítate a nebudete do misky hádzať kosti len tak bez rozmyslu, niet sa čoho báť. 

Napísal Radek Vandra 

IG - www.instagram.com/greenmind.cz/

 

Doporučené produkty

Copyright © 2022, Vetamix.sk Powered by