Ako doma psíka unaviť, aby vás to bavilo oboch

*** NOT TRANSLATED ***

Čo na to hovoria vaši psíci? Ste zvyknutí chodiť na prechádzky so susedmi a ich štvornohými kamarátmi? Sú vaše zvieratká trochu smutnejšie? Alebo sú naopak šťastnejšie, pretože spolu môžete tráviť celé dni?


Ak máte záhradu alebo prírodu na okolí, tak ste vyhrali. Psík vás má doma a môže zároveň celé dni behať vonku. No ak bývate niekde v bytovke a chcete byť dôslední, máte možností oveľa menej. Aj my chodíme von a Kraken sa prebehne po lese každý deň. Ale na poldenné výlety jednoducho nevyrážame, pretože sa cítime zodpovední za každého, s kým sa stretneme a snažíme sa správať s rešpektom.

Takže ak bývate niekde v bytovke a máte psíka, ktorý je náhodou akurát v puberte a všade okolo sú hárajúce sučky, tak pre neho musíte vymýšľať priam psie kusy, tak ako my. 😊

Máme pár osvedčených klasík ako hra na schovávačku, podliezanie pod sušiakom, šteklenie a tancovanie. A potom sme si obľúbili ešte ďalšie hry, teda presnejšie Kraken jednu a my tie dve ďalšie. Tu sú a môžete hádať, ktorú najviac miluje náš Kraken.:)

Hrnčeky

Sú to klasické hrnčeky, vezmete si 2 alebo 3, otočíte ich hore dnom, postupne ich premiestňujete a pes hľadá, pod ktorým je schovaná maškrta. Na začiatku sme Krakenovi ukázali, o čo ide, teda že máme v ruke maškrtku, ktorú len schováme pod hrnček a on musí zistiť, kde je. Keď to psík pochopí, tak zvyšujete úroveň – pridávate hrnčeky, premiestňujete ich atď. Postupujte ale pomaly, aby sa psík naučil, čo od neho chcete a neprestalo ho to baviť hneď na začiatku. Odporúčame fakt dobrú maškrtu, mandarínku by tam Kraken asi nehľadal, a to aj napriek tomu, že ich má rád. Potrebuje väčšiu motiváciu, aby sa do tejto hry s nami zapojil. Takže buď sušené mäso, obyčajnú šunku alebo piškóty (Kraken miluje mäso a sladké), ale záleží na chuti každého psíka.

Koberček na oňuchávanie

Keď sa vonku začali objavovať hárajúce sučky, museli sme pridať ďalšiu aktivitu. Vyrobila som tzv. koberček na oňuchávanie, aký možno poznáte aj z obchodu. Má dlhé husto popreplietané povrázky, do ktorých schováte drobné maškrty a psík ich vyňuchá. Ja som si koberček vyrobila sama. Vzala som podložku do drezu, nastrihala staršiu fleesovú deku na prúžky (čím väčší pes, tým dlhšie a silnejšie, ja som viazala cca 20 cm na 3 cm) a tie iba prevliekate cez dierky v podložke a viažete na uzlíky. Na youtube ale nájdete niekoľko videí s návodom. Musím povedať, že mňa samotnú prekvapilo, ako to Krakena bavilo a novú hračku vôbec neničil, ako to má inak vo zvyku s novými hračkami. A je úžasné ho sledovať, ako oňucháva a potom dobrôtku s istotou nájde. Táto hra ho baví viac a možno je pre neho aj trochu ľahšia, takže je ochotný hľadať napríklad aj syr. 😊

Obliekanie

Možno sa vám to bude zdať trochu divné a asi trochu aj je. Ale je to veľká zábava a Kraken musí pri tom tak rozmýšľať, že je z toho po chvíľke pekne unavený (občas je viac unavený z toho, že to musí robiť, než aby ho to unavilo psychicky, no ale nemôže sa dariť každý deň, všakže?). Krakenovi jednoducho oblečieme nejaké voľnejšie tričko alebo dlhšiu nočnú košeľu, omotáme šálom alebo mu okolo hlavy uviažeme šatku ako babičke. On sa z toho potom snaží vyzliecť a je hrozne roztomilý.:)

Budeme radi, ak vás to inšpiruje a tiež sa doma trochu zahráte. No a samozrejme Kraken má radšej tie hry s maškrtami a najlepší je koberček na oňuchávanie, pretože tam toho dostane veľa a relatívne rýchlo. 😊 

Opatrujte sa všetci a majte sa zdravo a hravo.

 Vaša Martina s Michalom a Krakenom

Copyright © 2020, Vetamix.sk Powered by